To już wiosenny czas, czas na przygotowanie ogrodu na wiosnę. Jak to zrobić? Najważniejsze to nie zapominać o podstawach, czyli o wertykulacji

Kategorie Poznaj
Nadchodzi wiosna, a to najkorzystniejszy czas, by pomyśleć o naszym ogrodzie, czyli też o trawniku. Każdego roku mówimy, że z pewnością dogodniej o niego zadbamy, by prezentował się piękne, zdrowo, zielono oraz gęsto. Jednakże nim będziemy przystępować do działania nie zapominajmy, iż po pierwszej najważniejsza jest wertykulacja trawnika. Jest ona bardzo istotna.

Wiadomo, że dbanie o ogród wcale nie jest proste, ponieważ musimy poświęcić mu mnóstwo uwagi i czasu. Po okresie zimowym nasze trawniki prezentują się z reguły marnie. Dość często mają za dużą liczbę mchu czy łat z powodu pleśni pośniegowej lub chwastów. Należy je zwalczyć. Jednak jak chcemy ulepszyć jakość darni to musimy szykować się na określoną pracę, bo najistotniejszym krokiem stanie się wertykulacja trawnika. Wertykulacja jest to proces, w którym za pomocą odpowiednich narzędzi usuniemy mech i zbity filc.

Generuje się on w czasie wzmożonego wykorzystywania trawnika i koszenia. Czasami jest go mnóstwo, że trawa nie chce już rosnąć. Jednocześnie, w czasie wertykulacji przycina się na powierzchni darń, co powoduje, że do trawnika dopływa znaczna ilość wody, więc trawa lepiej się rozrasta,gdyż ma sporo wolnej przestrzeni. Proces wertykulacji jest na pewno bardziej intensywny niż proces aeracji, czyli napowietrzania. Weltykulatory mają z reguły okrągłe ostrza stałe lub sprężynujące. Mogą ciąć one przez trawę aż do ziemi, wspierają równocześnie napowietrzanie gleby. To również ważne, żeby mieć zdrowy trawnik. Początkowo warto dokonać niezwykle niskie ścinanie trawnika, by wertykulację można było prościej wykonać.

Zaintrygowały Cię opisy opisane w tym artykule? Jeżeli tak, to czytaj także prace ogrodowe Opole zbliżone wiadomości, tyczące się tego tematu. Zachęcamy Cię do przeczytania do kolejnej witryny.

Potem już można przygotować się do konkretnego zabiegu.

Łąka pełna kwiatów

Autor: Ruth Hartnup
Źródło: http://www.flickr.com
Jednorazowy przejazd pewnie nie wystarczy, więc konieczne jest zrobienie tego drugi, a nawet trzeci raz. Równocześnie przy pierwszym przejeździe nie warto ustawiać noży za głęboko, lepiej dokonać tego za drugim razem. Najlepiej jest wykonać próbę na mniej eksponowanym fragmencie. Miejmy na uwadze jednocześnie, że w weltykulatorze wałki okręcają się w jedną stronę, co sprawia że cofanie tego rodzaju maszyną nie jest możliwe. Jeżeli chcemy cofnąć, musimy nacisnąć rączkę i podnieść przednie kółka. Po takim zabiegu możemy przystąpić do bardziej przyjemnych zajęć jak sadzenie roślin, a gatunków jest niezwykle dużo, zwłaszcza jeśli chodzi o .