Czy opłaca się zainstalować oświetlenie LED w swoim domu?

Kategorie Umeblowanie, dekoracje, projektowanie i aranżacja wnętrz.
Oświetlenie LED parę lat temu zdobyło rynek, przysparzając sobie tyle samo miłośników, co przeciwników. Nie da się jednak sprzeciwić się, iż pomimo paru wad, tego gatunku oświetlenie posiada cały zbiór zróżnicowanych zalet. Co to za zalety?

LED

Autor: Nicolas Buffler
Źródło: http://www.flickr.com
Po pierwsze, należy zauważyć, że chociaż zakup żarówek LED jest dość drogim przedsięwzięciem, to w rzeczywistości jest to rozwiązanie bardzo korzystne finansowo. Taka coraz powszechniej stosowana w naszych domach żarówka LED MR16 świeci ponad 20 razy dłużej od normalnej żarówki. Wystarczy zatem pomnożyć cenę standardowej żarówki razy 20, dołożyć do tego czas, konieczny na kupienie nowej żarówki oraz na jej wymienienie.

Rachunek jest prosty – oświetlenie LED się opłaca. Poza tym, natychmiast po włączeniu żarówka LED zyskuje pełną moc, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w kuchni, czy łazience, gdzie niezbędne jest dobre światło. Przeciwnicy oświetlenia ledowego narzekają na sztuczne, zimne światło (witryna w tym temacie), jakie dostarczają żarówki LED, jednak z drugiej strony patrząc – nowoczesne technologie umożliwiły zastosowanie światła w dowolnej barwie.

Niemal nieskończona paleta barw światła, wraz z wybranym kątem padania światła, to ogromna swoboda w aranżacji wnętrz. Żarówki ledowe umożliwiają zatem wykreować niebanalny, wyjątkowy klimat każdego wnętrza w naszym mieszkaniu.

Jeśli odnotujemy z żalem, iż żarówka LED MR16 nie należy do najtańszych, natychmiast przypomnijmy sobie, iż oświetlenie LED jest w chwili obecnej najbardziej energooszczędnym źródłem oświetlenia na rynku. Inwestując w tego rodzaju światło dbamy o własną kieszeń, lecz również o środowisko naturalne. Następną zaletą żarówek LED jest fakt, że nie gasną one nagle, tak, jak jest to w przypadku przepalonej tradycyjnej żarówki.

Światło LED powoli traci jasność, dając nam sygnał, że czas zaopatrzyć się w nową żarówkę. Żarówki LED są często wybierane również dlatego, iż charakteryzują się małą emisją ciepła. Nie ma nic gorszego, niż chcieć poczytać gazetę w wakacyjny wieczór, gdy świecąca żarówka dodatkowo podwyższa nam temperaturę powietrza!