Jakie są obecnie nowoczesne trendy w projektowaniu oświetlenia, jak wybiera się lampy do różnych pomieszczeń.

Kategorie Umeblowanie, dekoracje, projektowanie i aranżacja wnętrz.
Jeśli się planuje wykończenie swojego mieszkania trzeba pamiętać o sporej ilości różnych spraw, a jedną z nich bez wątpienia jest odpowiednio rozplanowane oświetlenie. Dzisiaj są ku temu duże możliwości, gdyż w sklepach dostać można wiele bardzo nowoczesnych źródeł oświetlenia, różnego rodzaju wyłączniki i sterowniki, a także ogromną liczbę różnego rodzaju lamp.

żyrandol

Autor: HarshLight
Źródło: http://www.flickr.com

Generalnie do wszystkich pomieszczeń są przeznaczone inne lampy, niektóre ich rodzaje można wprawdzie wykorzystać w paru miejscach, lecz najczęściej jednak ich przeznaczenie jest dość konkretne. Przykładowo w salonach i pokojach gościnnych najczęściej będą wieszane różnego rodzaju żyrandole. Posiadają one po kilka żarówek, jakie można włączać fragmentami. Dzięki temu można włączyć tylko pojedynczą sekcję lub obie, jeśli zechce się mieć jaśniej. Sporą popularnością wśród klientów cieszą się także żyrandole z wentylatorem , przez swoją konstrukcję nie tylko są źródłem oświetlenia, lecz również w upalne dni mogą skutecznie ochłodzić wnętrze pomieszczenia.

Do pozostałych domowych pomieszczeń lampy również są łatwe do rozróżnienia. Jeśli chodzi o łazienki najbardziej popularne są plafony, najczęściej one dają lekko przytłumione, nierażące światło, przez co w pomieszczeniu występuje przyjemna atmosfera. W łazienkach często spotykane są także kinkiety, z kolei te również pojawiają kinkiety (polecamy lampy w salonie)klatkach schodowych i korytarzach. Z kolej w kuchniach panuje duża dowolność jeśli będzie chodzić o wybieranie lamp, niekiedy może tam zawisnąć typowa lampa dallas , lecz w niektórych domach w miejsce jednej górnej wykorzystuje się paru mniejszych, punktowych źródeł oświetlenia.

kolorowa lampka

Autor: Isengardt
Źródło: http://www.flickr.com

Obecnie trendy oświetleniowe kierują w takim kierunku, że w pomieszczeniach montowane są poza głównym światłem także punktowe, które oświetlają tylko niewielki fragment całości. W tej roli doskonale sprawdzają się niewielkie lampki do kontaktu , z reguły posiadają one przełącznik który pozwala na włączanie i wyłączanie. Lampki tego typu szczególnie lubiane są przez dzieci, przeważnie mają one ładne, dziecięce kształty.