Czytanie książek rozwija kreatywność każdego czytelnika

Kategorie Ciekawostki,Materiały dodatkowe
O domowej biblioteczce wielokrotnie myśli się jak o szafkach na przeczytane publikacje. W grę wchodzą wówczas dwie przyczyny ich gromadzenia. Główny, w wyższym stopniu bezinteresowny: bo mogą się wciąż komukolwiek przydać.

biblioteka miejska

Autor: jef1947
Źródło: http://www.flickr.com
Inny kojarzy się z próżnością posiadacza, który publikacje traktuje jak myśliwskie trofea, rozkładając na półkach wyszukane białe kruki. W bibliotece stoją książki przeczytane, jednak wiele jest również tych, jakich nie przeczytaliśmy, a prawdopodobnie, nie przeczytamy zupełnie. To nie oznacza, że są zbyteczne. Półki służą nie jedynie przechowywaniu książek, jednak wspaniale przydają się do ich przesuwania. Do tego nadają się wszelkie książki: przeczytane, przejrzane i zostawione na potem. Powinniśmy puszczać książki w ruch. W czynnej biblioteczce wiecznie brakuje miejsca, a jednocześnie mnóstwo jest w niej takich książek, z jakimi zdołalibyśmy rozstać się bez bólu. Nie trzymajmy ich po to, ażeby zbierały kurz. Wskazane jest pozostawiać książki na uczelniach, w szkołach i kawiarniach. Nawet na najdziwniejsze tytuły znajdą się miłośnicy, chętni spożytkować je na swój sposób. Domowe biblioteczki nie muszą być oznakami prestiżu i skumulowanym kapitałem kulturowym używanym w starciach społecznych. Sporo zależy od tego, w jaki sposób będziemy do nich podchodzić. Przy dobrym nastawieniu biblioteki mają możliwość odegrać istotną funkcję w otwieraniu nas na świat i budowaniu lepszych związków z innymi.

książki na stoliku

Autor: MocaDeco
Źródło: http://www.flickr.com
Prawda jest taka, że człowiek może sobie jakoś radzić w życiu, nawet wcale nie czytając książek. Może, ale co to za żywot, skoro nie ma życia wewnętrznego związanego z refleksją nad sobą i rzeczywistością, nie posiada świadomości, że istnieją różne punkty odczuwania i szersza perspektywa. Czytanie poszerza praktyki językowe, kształtuje zasób leksykalny, uczy ujawniać myśli i poznawać sposoby mówienia pozostałych ludzi. Im bogatszy język, tym lepsze formułowanie prywatnego wyrażenia, lepsza zdolność werbalizowania uczuć i potrzeb. Czytanie książek rozwija umiejętność autonomicznego myślenia i formułowania myśli, kompetencje niezbędne do odpowiedniego działania obywatelskiego.