Jak założyć ogród – właściwy porządek robót ogrodowych

Kategorie Poznaj
Zakładanie ogródka, w którym będziemy mogli spędzać czas wolny a także wypoczywać, jest niemal tak istotne, jak sama budowa domku. Aby ogród wyglądał pięknie i był również funkcjonalny, należy zaplanować wszystkie kolejne roboty ogrodowe przy jego tworzeniu.
Wpierw likwidujemy pozostałości po budowie, odpadki a także zielska (nie starczy je obciąć, albowiem z pozostawionych w gruncie kawałków wyrosną nowe).

Dużą działkę najlepiej będzie zaorać na głębokość 15 cm (jeżeli mamy taką możliwość, wynajmijmy kogoś, kto posiada traktor), a później broną wyjąć rozłogi chwastów. Niewielką parcelę możesz przekopać niewielką glebogryzarką lub łopatą i ręcznie wyeliminować chwasty.

firma - odwzorowanie

Autor: Andreas Trojak
Źródło: http://www.flickr.com
Zastanówmy się, jak ma się prezentować ogródek. Jakie planujemy elementy małej architektury, gdzie będą nawierzchnie, kubeł czy altanka, a gdzie instalacje podziemne? Jeżeli nie wykonujemy dokładnego projektu, zróbmy choć koncepcyjny szkic zagospodarowania działki i oszacujmy koszty inwestycji. Przygotowujemy glebę. Jeżeli nie jest w bardzo kiepskim stanie, wystarczy przekopać ją, a w następnej kolejności zbadać jej odczyn kwasomierzem polowym. Większość roślin potrzebuje gruntu o pH 7,0. Nazbyt kwaśną ziemię wapnujemy, zatem dodajemy do niej kredy bądź dolomitu. Po trzech tygodniach nawozimy ją, najodpowiedniej kompostem. Można także (sprawdź tutaj) wykorzystać wieloskładnikowe mineralne nawozy.

Jeśli nie mamy wiele czasu na absorbowanie się roślinkami, wybierzmy bezproblemowe w uprawie gatunki i sadźmy je w większych, bezproblemowych do pielęgnacji grupach. Można także zlecić pielęgnacje ogrodu trudniącej się tym firmie. Proponuję wpisać w wyszukiwarkę hasło: pielęgnacja (zalety pielęgnacji zieleni) zieleni Wrocław.