Jakie niezwykłe typy drzewa mogą być użyte do tworzenia parkietów?

Kategorie Umeblowanie, dekoracje, projektowanie i aranżacja wnętrz.
W naszym języku występuje wiele słów, które posiadają taką samą wymowę, ale kilka całkowicie różnych znaczeń. Jednym z tego typu homonimów jest ten, który mógłby oznaczać rodzaj podłogi, ale także mógłby okazać się równoznacznikiem giełdy papierów wartościowych.

parkiet

Źródło: http://www.sxc.hu
Lampy i sofa

Autor: Max-Fliz
Źródło: Max-Fliz
W pierwszym wypadku jest to oczywiście drewniany materiał budowlany, jaki jest wykorzystywany do wykańczania podłóg m.in. w domach prywatnych. Tego typu posadzka jest złożona zazwyczaj z dużej ilości identycznych części, jakie mogłyby stanowić powtarzający się wzorzec. Jeśli idzie o styl łączenia poszczególnych elementów, to przeważnie wykorzystuje się metodę na wpust, natomiast jeżeli idzie o przymocowanie do podłoża, to najczęściej stosuje się specjalistyczny klej. W Polsce spotyka się najczęściej parkiet w dwóch grubościach: 16 oraz 22 milimetry, szerokość występuje przeważnie w przedziale 5-7 centymetrów, natomiast długość: 30-50 cm. Można by oczywiście tworzyć parkiet z dużo mniejszych części – w tym czasie nazywamy go jako mozaika parkietowa.

Jeśli odnalezienie dodatkowych informacji na prezentowany wątek jest dla Ciebie niesamowicie istotne, to aby je uzyskać prześledź witrynę (https://minio.com.pl/), na której je niewątpliwie dostrzeżesz.

Jeżeli z kolei wykorzystamy klepki o długości większej niż pięćdziesiąt cm, wtedy mówimy już o deskach parkietowych.

sztućce

Autor: Mike Tidd
Źródło: http://www.flickr.com
Na Starym Kontynencie zazwyczaj stosowanymi do produkcji parkietów gatunkami drzewa są dąb, buk czy grab. Jeżeli natomiast ciekawią nas w większym stopniu niezwykłe rodzaje, to warto spytać o merbau, sirocco czy też drewno o nazwie jatoba.

Jeśli mieszkamy w mieszkaniu, w którym jest już położony parkiet, ale z biegiem czasu uległ zniszczeniu, możemy próbować go odnowić przy pomocy tak zwanego cyklinowania.