O jakich sprawach wiedzą specjaliści, jacy robią projekty ogrodów?

Kategorie Poznaj
Przy tworzeniu projektów dowolnych elementów architektonicznych zawsze należy pamiętać, że tworzony w tym czasie plan jest przeznaczony do użytku przez przynajmniej kilka kolejnych lat.

Najlepiej byłoby, gdyby przykładowo ogródek mógł zwracać na siebie nasze spojrzenia jeszcze przez dużo dłuższy czas. Jednak jak to osiągnąć?
projekt ogrodu

Autor: Le Pukka concept store
Źródło: Le Pukka concept store
Tworząc projekt ogrodu (www.zielonaprzestrzen.pl/) należy mieć w pamięci, aby przez pierwszych 5 lat po założeniu wykazać się dużą rozwagą i cierpliwością w pielęgnacji przydomowego ogródka. W wielu wypadkach, przeważnie zaraz po stworzeniu ogrodu, jesteśmy nieco rozgoryczeni. Rośliny mogą być jeszcze dosyć małe i nie osłaniają przed niepożądanymi spojrzeniami, nie oferują również zbyt dużo tak oczekiwanego przeważnie cienia. Przez pierwsze kilka lat funkcjonowania, ogród utworzony przy domu może wymagać starannej pielęgnacji i podlewania podłoża nawozem, nawadniania, a przed zimą okrywania młodziutkich drzew i krzewów. Uciążliwą czynnością mogłoby okazać się odchwaszczanie. Zanim jeszcze rośliny ozdobne się rozrosną, ziemię w ogrodzie łatwo pokrywają niechciane rośliny. Ich występowanie ograniczy ściółka z łupiny o grubości pięciu centymetrów położona między kwiatami dekoracyjnymi.

Najwłaściwiej zatem przekazać całą sprawę w dłonie fachowców, zatem osób, które wykonują tego typu czynności zawodowo. To podobnie jak w wypadku kupna pojazdu – to nie wyczyn go kupić, trzeba go jeszcze potem potrafić utrzymać. W wypadku ogrodu należy pamiętać o znacznej liczbie zależnych wzajemnie warunków.

Dla przykładu należałoby pamiętać o tym, że nim wyrosną rośliny czy drzewka, dużą funkcję mogą odgrywać byliny, jakie już po roku (maks. po trzech latach) wypełniają przestrzeń bujną zielenią.