W każdym hotelu zwykle jest restauracja – co zatem uczynić, aby nie świeciła pustkami?

Kategorie Zdrowa dieta
W naszej ojczyźnie jest spora ilość hoteli – każdy jakoś pragnie przyciągnąć gości. Menadżer jest w stanie zadecydować, że nie tylko zaoferuje najlepszy standard pokoi, ale świetne dania w restauracji.
Duży odsetek hoteli posiada restauracje.

witamina
kuchnia

Autor: Cory Doctorow
Źródło: http://www.flickr.com
ziarna kawy

Autor: Andreas Poike
Źródło: http://www.flickr.com
Czasami bywają one niedochodowe, gdyż są puste. Goście pytają personel o świetne lokale gdzieś blisko i z niewiadomych względów nie mają ochoty skorzystać z szansy zjedzenia na miejscu. Może to kwestia stereotypów wyniesionych jeszcze z czasów Polski Ludowej – nie jest to jasne. Dlatego część dyrektorów hoteli stara się z tym walczyć i zachęcić przyjezdnych nie tylko do hotelu, ale też do restauracji. Gastronomia (http://mlynska12.pl/gastronomia/) hotelowa to zwykle ciężki orzech do zgryzienia. Należy zatrudnić najlepszy i zmotywowany zespół, a w naszej spiżarce każdego dnia powinny być świeże produkty. To generuje koszty. Niestety nikt nie zagwarantuje nam, że się zwrócą, jeżeli hotel jest widziany jedynie jako zakwaterowanie i goście nie zechcą jeść u nas.

Ten serwis internetowy kawa indonezja posiada fascynujące informacje na prezentowany wątek, więc, jeśli ta tematyka Cię intryguje, to sprawdź to koniecznie.

Trzeba więc zmienić koncepcję i wyjść z hotelową ofertą kulinarną na miasto. Bo któż zawyrokował, że restauracja hotelowa ma być otwarta tylko dla gości danego hotelu. Warto postawić na promocję naszego lokalu w mieście oraz zachęcić innych do odwiedzania nas.

Jeśli odniesiemy sukces i w naszej restauracji będą regularnie bywać ludzie, to nareszcie nie będziemy stratni na tym kawałku biznesu. Poza tym, jeśli po jakimś czasie będziemy mieli sporo dobrych opinii w sieci, to pewnie okaże się, że w nasze ślady pójdą pozostałe hotele.