Trudno wyobrazić sobie gotowanie bez pachnących przypraw

Kategorie Zdrowa dieta
Dzięki telewizyjnym programom kulinarnym i popularnym stronom z przepisami gotowanie przestało być uważane za nudny obowiązek kobiet i zyskało rangę modnego hobby. Własnoręczne przygotowywanie oryginalnych posiłków zdobywa coraz większe grono entuzjastów, stając się świetnym sposobem na zwalczenie stresu czy uwolnienie własnej kreatywności.

Budowa domu wielorodzinnego

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Gotowanie stało się też dla wielu ludzi pomysłem na biznes. Dziś bez problemu znajdziemy świetnie zaopatrzone branżowe sklepy, które oferują wszystkie potrzebne w kuchni akcesoria i trudnodostępne składniki do przygotowania egzotycznych potraw.

Każdy adept gotowania wie, że jednym z podstawowych elementów wyposażenia dobrze przygotowanej kuchni jest moździerz do przypraw. To proste naczynie z tłuczkiem pozwala na ucieranie różnych dodatków smakowych i komponowanie własnych mieszanek przyprawowych. Proces rozcierania w moździerzu wydobywa z ziół i ziaren ich głęboki aromat, z którym nie mogą się równać żadne gotowe przyprawy. W moździerzu przygotowywać można również przepyszne marynaty do mięs na grilla. Uniwersalnym połączeniem, które świetnie sprawdzi się w przypadku drobiu czy czerwonego mięsa, jest marynata czosnkowo-ziołowa. Wystarczy rozgnieść w moździerzu ząbek czosnku wraz z miętą, bazylią czy tymiankiem, a powstałą mieszankę zalać oliwą z oliwek.
Do przygotowywania tego rodzaju marynat doskonale nada się moździerz ceramiczny. Bez problemu rozetrzemy w nim liście ulubionych ziół, miękkie łodygi roślin i niewielkie ziarna czy pestki. Moździerz ceramiczny jest poręczny, estetyczny i łatwy do utrzymania w czystości.

Niektóre z dostępnych na rynku modeli posiadają tłuczki z końcówką zaprojektowaną do szybkiego rozcierania składników. Moździerz jest niezastąpiony w każdej kuchni – wystarczy powąchać świeżo rozdrobnione zioła, by natychmiast dopisać to narzędzie do listy koniecznych zakupów.