Jakie istnieją typy karetek oraz jaką powinny mieć one ekipę?

Kategorie Nasze dziecko
Teoretycznie to, co to jest ambulans, wie każde dziecko, jednak nie wszyscy wiedzą już jakie istnieją ich typy oraz kto nimi mógłby właściwie jeździć. Rzecz w tym, że zależnie od jej typu, karetką mogą być transportowane nawet zwierzaki.

Internet

Autor: US Department of Education
Źródło: http://www.flickr.com
karetka

Autor: Shari’s Berries
Źródło: http://www.flickr.com

I to bez obecności chociażby weterynarza.
zaproszenia

Autor: ZnaneNieznane.pl
Źródło: ZnaneNieznane.pl
NajpoPULarniejsze, czyli te zawierające minimalnie trzyosobową ekipę, są karetki specjalne (tzw. typ „S”), w których co najmniej jedna osoba jest lekarzem. W wypadku, gdy nikt z pozostałych osób w załodze nie ma praw do prowadzenia karetek, dodatkowo w karetce mógłby być kierujący. Karetka rodzaju „P” to najpopularniesza postać karetki z załogą, która składa się z co najmniej dwóch osób ratowników albo pielęgniarzy. W tym przypadku bywa, że trzecią osobą jest upoważniony kierujący. Karetki rodzaju „T”, zatem transportowe, wykorzystywane są do przewiezienia osób, które nie wymagają specjalistycznego dozorowania bądź w celu transportowania dla przykładu krwi. W ramy kadry wlicza się zazwyczaj kierowca oraz ratownik. Ostatnią grupą są karetki weterynaryjne, czasem uprzywilejowane do udzielania pomocy oraz transportu zwierząt do weterynarza. Zazwyczaj są żółte w bordowe pasy, zaś z tyłu są niebieskie.
Opisany wyżej rozdział dotyczy nowych instrukcji po reformie zapisów w 2010 roku, jednak niezależnie od tej okoliczności, poza tym działają karetki podstawowej opieki zdrowotnej lub NPL.

Zapewniają one całodzienną pomoc lekarza rodzinnego, realizując wizyty w domu pacjenta w przypadku pojawienia się chorób u osób nie będących w stanie sami dojść do przychodni lekarza pierwszego kontaktu, a u których nie ma zagrożenia utraty życia.