Sposób na jesienną nudę

Kategorie Materiały dodatkowe
Zaczynamy być społeczeństwem, które coraz rzadziej zagląda do książek. Zatrważające to stwierdzenie, gdyż człowiek wychowany tylko przez „szklany ekran” funkcjonuje zupełnie inaczej, niż niż osoba, która czyta książki. Z jakiej przyczyny? Otóż czytanie niesamowicie wpływa na nasz rozwój. Telewizja stopuje samodzielne myślenie. Wszystko jest zaserwowane na tacy: scenerię, mimikę. Pochłaniając lekturę, to my tworzymy film. Nasz film, którego jesteśmy reżyserem. Samodzielnie obsadzamy role i obmyślamy scenografię. Poszczególna scena wygląda tak, jak zechcemy.

Książka nie zawsze jest czynnością lekką i przyjemną. Wymaga posiadania choć trochę zaangażowania i fantazji. Zdarzenia przedstawione przy pomocy małych znaczków, musimy ożywić dopiero naszym umysłem. O ileż łatwiej włączyć telewizor, w którym słowo zastąpione jest w znacznej mierze obrazem, a wyobraźnia może dalej odpoczywać.Zwróćmy mimo to uwagę na osoby w podeszłym wieku. Uchwycimy zauważalne różnice w kondycji mózgu między tymi, którzy spędzają długie godziny na oglądaniu seriali a tymi, którzy wybierają lekturę.Alternatywą dla książek są audiobooki , przy których nie tyle zmysł dotyku i wzroku odgrywa największą rolę, co słuchu. Nie musimy posiadać dobrego światła, okularów czy wolnych rąk dowertowania kartek – audiobooki przenoszą nas w krainę dźwięku. I na dźwięku musi skupiać się nasza uwaga. Podróż samochodem w godzinach szczytu, ćwiczenia w siłowni, sprzątanie – w każdej z tych sytuacji audiobook przyjemnie umili nam czas. W przypadku, gdy poza nagraniem interpretacji książki w wykonaniu lektora, wzbudzają nasze zainteresowanie także dźwięki otoczenia i muzyka, wybierzmy słuchowiska. Dobrze opracowane słuchowisko zachwyci nas klimatem i wciągnie tak samo mocno, jak książka.

Mimo iż „książka mówiona” nigdy nie będzie w stanie zastąpić papierowej książki, stanowi ciekawą propozycję, zwłaszcza dla osób pochłoniętych pracą oraz mających problem ze znalezieniem czasu na ciekawą książkę.