HACCP w hotelarstwie – a więc, standardy związane z jedzeniem niezędne w żywieniu zbiorowym

Kategorie Zdrowa dieta
Co oznacza skrócenie HACCP i jak się ma do hotelarstwa? Jakie istnieją zalety jego wdrożenia dokładnie w świecie Hoteli? Czy może istnieją kursy, które to mogą nam dopomóc wdrożyć HACCP do naszego własnego „świata”? To wszyściutko i jeszcze bardziej dużo nie posiadając żadnego problemu znajdziesz w środku naszego nowiutkiego felietonu!
Skrócenie HACCP pochodzi z języka angielskiego oraz brzmi konkretnie: Hazard Analysis and Critical Control Point, a więc w wolnym przetłumaczeniu Analiza Zagrożeń oraz Krytyczny Punkcik Kontroli.

fan

Autor: Arkadiusz Sikorski
Źródło: http://www.flickr.com
Bywa to system, który się wdraża dla tego celu, by mieć możliwość kontrolować między innymi jakość żywności. Jak prościutko więc się domyśleć system haccp w hotelarstwie wdraża się po to, aby jakość wspomnianego żywności była jak najlepsza oraz posiadała swoje własne podstawowe standardy żywieniowe – więcej na ten temat. System ten jest również po to, aby mieć możliwość zapewnić potencjalnym klientom, iż nie po trują się jedząc ich (szefów hotelów) żywność.

Jeśli po przeczytaniu tego tekstu uważasz, że warto byłoby głębiej poznać to zagadnienie, to dodatkowo zerknij tutaj karafki do wina.

Najważniejszymi zaletami napomkniętego systemu bywają nie wątpiąc w to: powiększenie troski o standardy higieniczne zakładów a także jakość ich produkcji (szczegóły pod linkiem ), zdobycie zaufania konsumentów do producentów jedzenia, czy powiększenie pozytywnej konkurencji między dokładnymi zakładami.

Jak łatwo się zorientować, nie każdy szef hotelu, czy persony u niego pracujący dobrze znają się na tego rodzaju rzeczach, dlatego powstały szkolenia, które mają za zadanie wyszkolić dokładne osoby w wprowadzaniu napomkniętego systemu (więcej pod adresem Tego typu kursy kosztują w obszarze 1500 złotówek, ale za opcję tak nazywanego „full wypas”, a więc ze wszystkimi dogodnościami i z wszelakimi pomocami.