Najnowsze tendencje w projektowaniu ogrodów

Kategorie Poznaj
Najświeższe trendy w projektowaniu ogrodów wyznacza przede wszystkim ekologia. Na topie jest teraz naturalność i swoboda w ogrodach, a ich twórcy zapewniają, że im mniejsza ingerencja w rośliny, tym ciekawszy rezultat osiągniemy. Naturalny ogród nie powinien kopiować natury, a dawać poczucie obcowania z nią.

Jeśli większość czasu spędzamy w dużym mieście i brakuje nam tlenu, który produkują rośliny, założenie ogrodu, będzie opcją idealną. Najlepiej zacząć od wpisania w wyszukiwarkę usług, których szukamy i miasta, np. firmy ogrodnicze warszawa.

Funkia

Autor: SleepingBear
Źródło: http://www.flickr.com/photos/sleepingbear/259327812/

Najświeższe trendy w tworzeniu ogrodów promują styl ekologiczny – ogród ma być zbudowany w zgodzie z naturą. Obok naturalnych, często dzikich roślin, popularne są również takie materiały, jak kamień i drewno. Odrzucamy zaś wszystko, co sztuczne, czyli z plastiku lub szkła. Dzika roślinność robi obecnie zawrotną karierę. Osoby projektujące ogrody używają jej często w połączeniu z nieuchwytnymi i delikatnymi trawami ozdobnymi, galeria (pozostałe wiadomości) sadzą samodzielnie, naśladując naturę np. pośród żwiru. Rabatki kwiatowe otrzymują dzięki temu bardzo naturalny wygląd, przypominając dzikie łąki. Projektanci, nie stronią od zakładania warzywniaków, rabat ziołowych, winnic, czy piwniczek w skarpach. Ważne miejsce mają kompostownik i sad. Coraz częściej zakłada się ogrody przyjazne również dla zwierząt. W tym celu należy powiesić w ogródkach budki lęgowe i karmniki dla ptaków. Stosujemy również nowe przyjazne dla środowiska materiały, używamy baterii solarnych i stawiamy na bioróżnorodność.

Obok naturalnej roślinności, w nowoczesnych ogrodach, bardzo często pojawia się element wody. Przyciągające wzrok kaskady, strumyki, oczka wodne oraz stawy, idealnie wyglądają z ozdobnymi trawami. Woda uspokajająco szumi, malowniczo odbijając w swojej tafli piękne widoki. Oczka wodne są najczęściej faliste, ozdobione kamieniami. Odchodzimy od ostrych kątów, które wymagałyby wzmożonego wysiłku, wszystko ma wyglądać jak wykreowane przez naturę. Jeśli zatem chcemy sprawić sobie łąkę w środku tłocznej metropolii lub mamy już ogród, który wymaga renowacji, najlepiej udajmy się po pomoc do specjalistów. W tym celu możemy skorzystać z potęgi internetu, wpisując w wyszukiwarkę odpowiednie słowa, np. projekty ogrodów.