Jak to wygląda z takimi kosztami pracy? Czy możemy zarabiać większą ilość pieniędzy? A jak nie, to dlaczego?

Kategorie Na świecie
Dziś jest szczęśliwy dzień. Raz w miesiącu pracodawca wpłaca nam naszą pensję. Czy coś może zepsuć dobry nastrój w dniu wypłaty? Może podatki? Nim Twój szef uszczęśliwi Cię pensją, powinien opłacić podatek za zatrudnianie pracownika (nazwany inaczej ZUS-em). Następnie, kiedy już kilkaset złotych przeznaczył na swoją część kosztów, musi w Twoim imieniu opłacić kolejną część składki za to, że pracujesz jak i oczywiście następny podatek ZUS.

rachunki

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Najprawdopodobniej Ty wiesz tylko o tej drugiej części, bo tak było napisane w twoim kontrakcie. Natomiast rzecz w tym, iż otrzymując co miesiąc powiedzmy – jakieś 1500 złotych – twój szef wydał na Ciebie prawie dwa razy tyle. Co dostajesz w zamian? Z podatku zwanego ZUS-em otrzymasz w na starość emeryturę jak i wątpliwe świadczenia w razie wypadków losowych.

Więcej: przejdź do artykułu

Dzięki składce NFZ otrzymasz miesiące, jak nie lata czekania na usługi lekarskie. W zamian za płacenie podatku dochodowego będziesz miał urzędników, którzy skutecznie uprzykrzą Ci życie. Czy pomijając te „korzyści” jest coś dodatkowego pomiędzy wydatkami pracodawcy na zatrudnionego, a jego rzeczywistym wynagrodzeniem? Nie możemy zapomnieć o podatku VAT, który już jako ostatni zmniejsza wartość wynagrodzenia netto. Gdy kupujemy benzynę do auta, napoje alkoholowe, standardowe produkty spożywcze, cały czas jesteśmy opodatkowani większą lub mniejszą kwotą.

Mało kto zwraca na to uwagę, lecz prawdą jest, iż podatki stanowią ponad połowę wartości naszej pracy, a państwo w ramach połowy naszych pieniędzy dają nam kiepskiej jakości usługi albo takie których nie potrzebujemy.

obliczenia podatkowe

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com
Czy wobec tych faktów zatem powinniśmy swoje rozgoryczenie z powodu pomniejszonej pensji kierować do ”niedobrego pracodawcy”? Nic tym nie wskóramy, rozliczenie podatku i inne obowiązki są nieodłączną częścią codziennego życia, a już z pewnością wtedy, gdy prowadzimy własną firmę. Tak naprawdę, już od samego początku możne tego doświadczyć, już od zarejestrowania naszego przedsiębiorstwa w odpowiedniej placówce.

Czytaj info o pitach

Trzeba pamiętać o wszystkim, o różnych obowiązkach, jak numer krs, nie można przy tym niczego przeoczyć. Może to skutkować problemami także w późniejszym czasie. Musimy pogodzić się z tym, że oprócz przysługujących nam praw mamy też swoje obowiązki do spełnienia. Jednym z tych obowiązków jest właśnie podatek.