Na co zwrócić uwagę kupując opony?

Kategorie Transport i przemysłowe aktualności
Wartość opon jest nie do przecenienia. Pozawalają one ruch różnym maszynom. Opony charakteryzują różne właściwości. Kluczowe dla użytkownika to wysokość i szerokość. Kolejnymi elementami są droga hamowania i bezpieczeństwo. Dyrektywy Krajowe sprawiają, że nawet tanie opony nie budzą zastrzeżeń. Różnica ceny może oznaczać gorsze cechy jak ścieralność gumy na drodze lub dają większe tarcie podczas jazdy, co zwiększa koszty paliwa i wiąże się z szybszą ich wymianą.

Wielka walka o klienta panuje w sektorze aut osobowych. Nie raz oglądamy spoty w telewizji na przełomie sezonu. Ma to swoje zalety. Dzięki dużej konkurencji, powoduje do okazyjnych rabatów, oprócz tego nagle okazuje się, że za tę samą kwotę inny producent, oferuje opony np. lepiej usuwające spod kół wodę, albo w wersji na alufelgi.

fiat serwis

Autor: Mathew Bedworth
Źródło: http://www.flickr.com

Należy jednak zachować ostrożność – czasami się, że sklep oferuje nam nowe opony, jednak ich data produkcji jest sprzed czterech lat. Opony mogą przeleżeć i dziesięć lat, ale istotne są warunki składowania – tego nie zweryfikujemy – oprócz tego spadają ich właściwości wytrzymałościowe, a po trzecie skoro zakładamy zakup na około trzy sezony to zaopatrzmy sprawdzonej jakości ogumienie. Porządne opony (opony poznań) powinny wystarczyć przy normalnym zużyciu na przynajmniej około 30-40 tysięcy kilometrów. Więcej na Kierowcy zwracają uwagę na śledzenie testów i opinii. Dobre opony powinny charakteryzować się żywotnością, znakomicie prowadzić na śliskiej powierzchni. Coraz bardziej zwraca się uwagę na prowadzenie po nierównościach, wchodzenie na zakręcie oraz na hałas. Źle zaprojektowany bieżnik, może zagłuszyć każde dźwięki wewnątrz kabiny. Rosnącą popularnością cieszą się także opony (strona internetowa) do quadów, z asymetrycznym bieżnikiem, przez co ich ceny maleją.

Należy dodać, że w Polsce obowiązek stosowania opon na lato i zimę. Opcjonalnym rozwiązaniem są opony na cały rok, ale nie są one najlepsze do każdego sezonu. Ścierają się jak każda opona, więc jest to fałszywa oszczędność. W ciepłych miesiącach jest bezpieczna, ale na śnieg lepiej używać zimówek. Mniej popularne w mediach są opony rolnicze czy do pojazdów ciężarowych. Wbrew intuicji, wymagania są ogromne. Ważna jest wytrwałość gumy na mocne naprężenia, a czasami pewne potrzeby mogą wydawać się trochę dziwne np. w spożywce wymagane są pokryte białą gumą opony.
Napisał

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *