Po co nam migdałki?

Kategorie Zdrowa dieta
Migdałki u dorosłych – bóle gardła a także drugie dolegliwości związane z przerostem migdałków, a także potencjalną konieczność ich usunięcia, kojarzymy w zasadzie z dziećmi.

Tymczasem tenże kłopot laryngologiczny dotyczy ludzi w każdym wieku.
papieros

Autor: DER-MED
Sprawne rozprawienie się z chorymi migdałkami jest nieodzowne nie tylko ze względu na wygodę życia, lecz i możliwe poważne powikłania w organach odległych, przykładowo w sercu. Wskutek obecności pierścienia chłonnego Waldeyera w położeniu, gdzie krzyżują się drogi pokarmowa a także oddechowa, nasz układ otrzymuje ponadplanową ochronę przeciwko drobnoustrojom. Migdałki, to nie wyłącznie strażnicy, lecz też „inteligentne” twory, jakie dzięki temu, iż są ukształtowane z tkanki limfatycznej (która odpowiada m.in. za ochronę immunologiczną organizmu), mogą identyfikować zagrożenie (antygeny mikroorganizmów a także wirusów). W następnej kolejności, w odpowiedzi na zagrożenie tworzą się przeciwciała, jakie jak zamknięcie do klucza konweniują do antygenów, opłaszczają je i takim sposobem nasz organizm radzi sobie z nimi (poradnia PCO w Poznaniu). Do tego, tworzone są komórki pamięci immunologicznej, które jeżeli kolejnym razem zaatakuje nas ten sam drobnoustrój prędzej usuną niebezpieczne mikroorganizmy. Fakty te mają szczególne znaczenie w pierwszych latach życia, gdy nasz układ immunologiczny rozwija się, a „szkoła” dla komórek immunologicznych, to znaczy grasica, na pełnych obrotach. W wieku dojrzewania migdałki ulegają sukcesywnej inwolucji, zatem zanikaniu. Migdałek trzeci na ogół zanika całkowicie, zatem faktycznie problemy z nim mają wyłącznie dzieci i młódź . To wtenczas ich tyczy się chirurg ogólny Poznań.
firma

Autor: MBWA PR
Źródło: http://www.flickr.com
U dorosłych zaś kłopoty mogą być powiązane przede wszystkim z migdałkami podniebiennymi, tymi które dostrzegamy w tyle gardła za łukami podniebiennymi.

W skutek nawracających zapaleń, chore migdałki u osób dorosłych przestają spełniać swą obronną rolę, ponadto z czasem same mogą stać się źródłem skażenia i powtarzających się chorób gardła, a nawet skomplikowań ze strony dalszych narządów, takich jak nerki, stawy czy serce.

Jeżeli chcesz pogłębić swą wiedzę, to przestudiuj ciekawy news. W tekście umieściliśmy precyzyjne oraz interesujące treści.

Poradnia otolaryngologiczna Poznań jest to miejsce do którego musisz się wybrać, jeżeli często chorujesz na anginę.