Lampy ogrodowe – nowoczesne oświetlenie w ogródku

Kategorie Poznaj
Praktycznie oświetlenie zewnętrzne domu czy też oświetlenie ogrodowe można oprzeć na pojedynczej lampie halogenowej nad drzwiami wejściowymi do domu i kinkiecie zewnętrznym na tarasie. Tak skąpe zewnętrzne oświetlenie może jednak być niepraktyczne. Jak dobrać lampy ogrodowe, aby odpowiednio nam służyły? W jaki sposób zaoszczędzić prąd gdy kupujemy lampy zewnętrzne? Czy lampy do ogrodu mogą zostać także elementem dekoracyjnym?

Wybierając oświetlenie (zobacz wróć) ogrodowe i oświetlenie zewnętrzne trzeba koniecznie wziąć pod uwagę areał naszego ogrodu. Jeżeli ogród jest duży, lampa wisząca na tarasie albo jeden kinkiet na ścianie domu to zdecydowanie za mało. Nie chodzi jedynie o romantyczne spacery w delikatnym świetle ogrodowej lampy podłogowej, ale zabezpieczenie przed rabusiem, który zamierza ukraść nasz rower. Słupki ogrodowe należy umieścić wzdłuż ścieżek w ogrodzie, choć można też umieścić je bliżej ogrodzenia – mogą to być między innymi lampy ogrodowe z czujnikiem ruchu.

ciekawa lampa

Autor: Faruk Ateş
Źródło: http://www.flickr.com

Sensory ruchu to poza tym świetny sposób na oszczędność energii, jeśli nie wyłączymy oświetlenia na tarasie przed wieczornym spoczynkiem. Pozostałe bardzo pomysłowe wyjście to wyłączniki zmierzchowe lub systemy typu inteligentny budynek, w których okres świecenia pojedynczych lamp w ogrodzie i na zewnątrz domu można bardzo dokładnie zaprogramować – nawet w odniesieniu do konkretnych opraw. Możemy wówczas sterować także siłą światła, a co najistotniejsze „pozorować”, że jesteśmy w domu także podczas wypoczynku. Ponieważ dojście do systemu otrzymujemy przez internet, można w dowolnej chwili edytować parametry, tworząc wrażenie obecności domowników w domu. Wtedy lampy ogrodowe i oświetlenie zewnętrzne dodatkowo ochraniają nasz majątek.

Nowoczesne oświetlenie do ogrodu umożliwia zestawienie wysokiej funkcjonalności lamp, jak i znakomitego efektu dekoracyjnego. Możemy kupić bardzo interesujące lampy stojące do ogrodu (np.: lampy donice lub lampy podnóżki) lub tzw. lampy podłogowe, które również można postawić bezpośrednio na trawie. Trzeba jedynie pamiętać o tym, żeby instalacja elektryczna przeznaczona do zasilania oświetlenia ogrodowego była umiejscowiona w podłożu. Wijące się na trawniku kable to ani ładny obrazek, ani bezpieczny, szczególnie jeśli w domu są małe dzieci lub psy. Tak samo ciekawa, a wygodniejsza z punktu widzenia komfortowego spożywania kolacji jest klasyczna lampa wisząca na taras, która rozświetli ogrodowy stolik jasnym, białym światłem. Natomiast słupki ogrodowe znakomicie posłużą do oświetlenia ścieżek do drzwi wejściowych oraz alejek w naszym ogrodzie.

Oświetlenie do ogrodu do kupienia w

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *