Bezpieczne place zabaw dla naszego dziecka.

Kategorie Ciekawostki
Place zabaw to często główne miejsce, w którym dzieci spędzają czas po szkole. Jeśli rodziców nie stać na wysyłanie swoich pociech za zajęcia pozalekcyjne, przydomowe podwórko to dla nich znakomita okazja, aby pobawić się na nim wraz z kolegami. Jednak aby miejsce to było w sam raz do zabawy, obok postawionych tam drabinek, huśtawek, powinno przede wszystkim być bezpiecznym. Rodzice musza mieć gwarancję, że zezwalając bawić się swoim pociechom na dworze, nie nie zrobią sobie krzywdy.

Poszczególne elementy i pułap ich ułożenia powinien być należycie dopasowany do właściwiej grupy użytkowników. Dorośli muszą pamiętać o tym, żeby umieszczać dzieci na sprzętach dobranych do ich lat. Na placach zabaw wielokrotnie dochodzi do wypadków będących konsekwencją złego projektu urządzenia lub zniszczonego podłoża. Regulacje ustawowe obejmują normy, jakie muszą spełniać strefy bezpieczeństwa między postawionymi urządzeniami i materiały, z których powinno być zrobione podłoże. Należycie dobrane nawierzchnie na place zabaw, pozwalają uniknąć całego szeregu groźnych sytuacji.

Ogrodowy plac zabaw

Autor: Rubber Mulch
Źródło: http://www.flickr.com

Z reguły spotykamy się z placami zabaw, które mają ekologiczne podłoże. Piasek, trawa, wióry drzew są najtańszym surowcem łagodzącym. Jednak nie da się wykorzystać go do wszystkich rodzajów placów zabaw. Jeśli plac zabaw ma być rozbudowany, posiadać części umieszczone na sporej wysokości, w tym wypadku lepiej sprawdzą się nawierzchnie syntetyczne. Wytyczne, na temat stosowanych składników budowlanych definiuje europejska norma EN1177.

Każdy typ nawierzchni ma swoje wady i zalety. Do często spotykanych form podłoża, obok ekologicznych, należą także te w formie zielonych mat, określane potocznie jako sztuczna trawa. Do jej walorów można uwzględnić bezproblemowość z jaką przystosowuje się do naturalnego podłoża. Oprócz tego nie zrywają się ani nie ulegają innym zniszczeniom. Publiczne place zabaw mają przede wszystkim podłożesztuczne. Jest to spowodowane dużą możliwością stosowania syntetyków na beton, asfalt, kostkę oraz mały kosztem utrzymania. Ważnym detalem tego rodzaju nawierzchni jest klej poliuretanowy (np.

Szukasz użytecznych informacji? To dobrze, ta strona internetowa z pewnością Cię zaciekawi, gdyż są tam dużo bardzo interesujących danych.

). Ta trwała warstwa łącząca jest nieoceniona przy wszelkich pracach wykończeniowych i instalacyjnych.

Uważasz, że ten artykuł jest ekscytujący? Jeśli tak, kliknij tutaj – ten artykuł zawiera podobne tematy, one też są godne uwagi.

Scala ze sobą wszelkie typy materiałów, tworząc odporne na czynniki chemiczne spoiny.

plac zabaw i przedszkole

Autor: Frogn kommune
Źródło: http://www.flickr.com

Inną metodą wykładania podłoża pod place zabaw są gumowe płytki lub maty. Ich składnik – kolorowy granulat – również sklejany jest ze sobą przy pomocy kleju poliuretanowego. Ten rodzaj tworzywa posiada duże właściwości pochłaniania drgań, stąd też zmniejsza przyczyny nieszczęśliwego wypadku. Do jego dodatkowych zalet należy: ładny wygląd, a także kompozycję, która pozwala na swobodny wzrost trawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *