Jaką wybrać farbę do mebli? Jakiego rodzaju powinna być? Jakie powinna spełnić najważniejsze|najbardziej najistotniejsze cechy?

Kategorie Umeblowanie, dekoracje, projektowanie i aranżacja wnętrz.
Każdy z nas jest w stanie tchnąć całkiem nowe życie w stare meble, po prostu musimy mieć do tego trochę farby. Malowanie mebli nie jest zbyt ciężkie, więc każdy jest w stanie to zrobić.

Color Samples opakowanie

Autor: Benjamin Moore
Źródło: http://benjaminmoore.pl
Zależnie od tego, co chcemy osiągnąć farba do mebli będzie akrylowa lub alkidowa. Pierwsza z nich gwarantuje półmatowe wykończenie, ma ciekawy zapach w trakcie malowania, a co więcej jest zalecana przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne, tak więc bez kłopotu mogą ją używać alergicy. Drugi rodzaj – emalia alkidowa to najbardziej właściwy wybór dla osób, jakie preferują powierzchnie z połyskiem, porównaj wałek microfibra. W przypadku, gdy meble pokryte są okleiną, wykonajmy test, lecz w mało zauważalnym miejscu, żeby sprawdzić czy farba nie będzie rozpuszczać okleiny.
Na szczęście w większości przypadków rozpuszczalnik, który znajduje się w takich farbach jest na tyle łagodny, iż nie rozpuszcza okleiny. Samo zaś malowanie jest takie samo w sytuacji mebli z drewna, płyt MDF oraz okleiny. Niczym się te wszystkie etapy nie odróżniają od siebie. Trudno dostępne miejsca należy pomalować przy pomocy pędzla, natomiast do większych użyć powinniśmy wałka. Po pomalowaniu całości warto odczekać, by farba wyschła.

Najważniejsze, by pamiętać, by po pomalowaniu pierwszej warstwy farby, łagodnie wyszlifować powierzchnię drobnoziarnistym ściernym papierem. To sprawi, że usuniemy tworzące się włókna, będzie to miało więc zbawienny wpływ na wygląd nawierzchniowej warstwy. Po zeszlifowaniu wilgotną szmatką usuńmy pył, w dalszej kolejności możemy przejść do położenia drugiej warstwy, aby po upływie dwudziestu czterech godzin cieszyć się z gotowego mebla, zobacz też beton ozdobny. Tego rodzaju farby najlepiej kupować w profesjonalnych sklepach, kupimy tam też pozostałe pomocne preparaty takie jak lazura do drewna.

farby – (zobacz https://jeger.pl/pl/398-farby-do-drewna)beton (zobacz wiercenie w betonie cennik)