Technologia LED to perfekcyjne rozwiązanie dla każdego. Niemniej, pamiętajmy o prawidłowej instalacji

Kategorie Umeblowanie, dekoracje, projektowanie i aranżacja wnętrz.
Technologia to rzeczywiście wiele pozytywów, lecz i także dosyć spora ilość oryginalnych wymagań. Dlatego właśnie instalacja oświetlenia LED nie jest taka prosta, jak się może wydawać. Przez złe instalowanie tego oświetlenia można niechcący zepsuć diody, albo skrócić ich żywotność. Miej na uwadze kilka spraw.

oświetlenie

Autor: Jonathan Boehman and David Weigelt
Źródło: http://www.flickr.com

Pamiętaj o elektrostatyce. Elementy elektroniczne posiadają sporą wrażliwością na wyładowania elektrostatyczne. Niemal identycznie jest z diodami LED. Z tego również powodu przed dotknięciem taśmy LED lub sterownika na początek powinniśmy rozładować taki ładunek na ciele, na przykład poprzez dotknięcie kranu lub innego uziemionego przedmiotu metalowego. Jednocześnie, taśmy LED są raczej foliowane w specjalistyczne opakowania, które zapobiegają powstawaniu tego typu ładunków. Nie można więc wydobywać z nich taś bez potrzeby, natomiast w trakcie montażu niewykorzystane odcinki zachowajmy w tych opakowaniach. To nie są oprawy, na przykład oprawy przemysłowe, a same taśmy LED jesteśmy w stanie w prosty sposób zepsuć. Dla poszukujących: link.

Pozostała ważna rzecz to odprowadzanie ciepła. Każde z urządzeń elektronicznych tworzy jakieś ciepło. W zależności, jaki to typ urządzenia, tego ciepła może być mniejsza lub większa ilość, zawsze jednakże należy to brać pod uwagę. Z reguły najmocniej grzeją się zasilacze czy sterowniki. Powinniśmy więc przewidzieć dla tych urządzeń właściwe miejsce, ażeby ułatwić rozpraszanie ciepła. Bardzo istotna kwestia na sam koniec – prowadzenie przewodów. Przewody w ścianie należy prowadzić albo w pionie, albo w poziomie, byle nie na skos. Umożliwi to wyznaczenie trasy przewodu po wykończeniu ścian, pomoże także w uniknięciu przewiercania niedobrze poprowadzonych przewodów. Nie powinniśmy prowadzić w jednym miejscu przewodów sygnałowych z zasilającymi, bo te drugie mogą indukować zakłócenia w przewodach sygnałowych.

oświetlenie ogrodowe

Autor: TruffShuff
Źródło: http://www.flickr.com

Jesteśmy w stanie najzwyczajniej odsunąć przewody sygnałowe na niedużą odległość, przykładowo 10-15 centymetrów, aby zmniejszyć wpływ zakłóceń. No i zwracajmy uwagę na promień gięcia kabli. Co prawda, ma to najbardziej kluczowe w sytuacji przewodów koncentrycznych, pomimo to nie zaszkodzi w sytuacji pozostałych instalacji. Każdy z przewodów ma określony promień gięcia, co sprawia, że nie można przewodu zginać w sposób przesadny, ponieważ spowoduje to, że straci one swoje właściwości. Jak będziemy pamiętać o tych wytycznych to z pewnością nie zrobimy największych instalacyjnych błędów.