Sprężarki tłokowe

Kategorie Ciekawostki
Sprężarka tłokowa

Źródło: http://www.pneuma.pl/
Sprężarki to zbiór narzędzi, które są przeznaczone do sprężania powietrza lub innych gazów. Z uwagi na mechanizm ich działania, można podzielić je na sprężarki wyporowe, do których należą sprężarki tłokowe i przepływowe (inaczej wirowe).

Sprężarki tłokowe znajdują szerokie zastosowanie głównie w przemyśle, w charakterze maszyn sprężających, które jest stosowane do:

– zasilania maszyn pneumatycznych, stosowanych m. in.

Naturalnie, że w sieci odnajdziesz niebywałe tematy.Na omawiany temat również przeczytasz ciekawe informacje – sprawdź to I przejdź do witryny (http://robak.konin.pl/)!

w górnictwie czy budownictwie, – rozruchu wysokoprężnych silników spalinowych,- sprężania gazów używanych w przemyśle chemicznym,- uruchamiania hamulców pneumatycznych,- napełniania butli różnego rodzaju gazami.

Wydajność sprężarek tłokowych, dla gazu zassanego, mieści się w przedziale od kilku m3 do kilkunastu tysięcy m3/h, natomiast w przypadku ciśnienia tłoczenia, wartości wahają się w granicach od kilku dziesiętnych do dwustu MPa. Sporą zaletą sprężarek tego rodzaju, jest ich zdolność tworzenia wysokich ciśnień, a wadami duże gabaryty i waga, nieodzowność wykorzystywania zbiorników wyrównawczych oraz ryzyko zanieczyszczenia gazu olejem, wykorzystywanym do smarowania cylindra.

Sprężarka tłokowa zbudowana jest korpusu sprężarki, głowicy wyposażonej w zawory oraz układu korbowego.Gaz znajdujący się w sprężarce ulega sprężeniu w skutek przemieszczania się tłoka, który przesuwając się w dół sprawia, że zawór ssący otwiera się a gaz napływa do cylindra, później przemieszczając się w górę wywołuje zamknięcie zaworu ssącego i sprężenie powietrza obecnego w cylindrze, które po osiągnięciu oczekiwanego ciśnienia zostaje usunięte przez zawór ( www.normbud.pl/kategorie/uslugi-serwis/projektowanie/ ) tłoczny. Zwracając uwagę na charakter procesu sprężania gazu, sprężarki tłokowe można dodatkowo podzielić na jednostopniowe i wielostopniowe.

Szersze informacje na temat narzędzi wykorzystywanych do zwiększania ciśnienia i uzdatniania powietrza, takich jak np. sprężarki śrubowe znajdziesz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *