Większość osób ma w pamięci okres, gdy w sklepach nie dało się kupić zabawek. Czasem widziało się drewniane klocki, czasem jakaś lalka, lecz obraz regałów pełnych pięknych zabawek był niewyobrażalny. Do zabawy maluchy zazwyczaj wykorzystywały rzeczy dostępne w domu. Jakże wielką radość sprawiało zmontowanie zestawu perkusyjnego z garnków i zagranie długiego i głośnego recitalu.

rodzice oczywiście byli wtedy mniej szczęśliwi niż mały gwiazdor rocka. Dzisiaj zabawki dla dzieci znajdują się praktycznie w każdym miejscu, można je kupić nawet w osiedlowym kiosku. sklepy z zabawkami proponują tak szeroki asortyment, że ciężko się na cokolwiek zdecydować. Wszelkiego rodzaju klocki, domki dla lalek, tysiące misiów i innych przytulasków, zabawki grające, mówiące, czasem w kilku językach i wiele innych.

nadruki na koszulkach

Autor: Sisu
Źródło: Sisu

Karierę ostatnio robią zabawki wspomagające naukę, mające rozwijać wyobraźnię i talenty. Wśród psychologów rozwojowych i dziecięcych wykształciły się dwa obozy. Jeden rekomendujący takie gry oraz drugi reprezentujący pogląd, że nic bardziej nie rozwija wyobraźni niż wykorzystywanie jej i nie są do tego potrzebne drogie przedmioty a jedynie świetny pomysł na zabawę. Oba poglądy mają swoje zalety i wady, lecz zasada jest nadal ta sama – możemy zrobić sporo aby wspomóc rozwój dziecka i nie ma znaczenia czy wykorzystamy do tego nowe zabawki czy nie.

Rozglądając się po sklepach z zabawkami możemy dostać oczopląsu. Ale nie dajmy się ponieść emocjom i zwracajmy uwagę na to jakie zabawki dla dzieci wybieramy. Istotne jest żeby były dopasowane do wieku malucha i miały właściwe atesty. Nie ulegajmy euforii i nie kupujmy nie wiadomo ilu przedmiotów. Naturalnie czasem rodzi się taka pokusa, szczególnie jeśli pamiętamy lata, kiedy wyprawka dla niemowlaka była pięknym snem wielu kobiet, a skompletowanie jej graniczyło z cudem i wymagało kombinacji, albo dużych zdolności i maszyny do szycia. Pamiętajmy jednak, że dzieci szybko się nudzą i pozostaniemy z górą przedmiotów, które albo trzeba będzie w jakimś miejscu umieścić, albo rozdać. Najpierw sprawdzajmy które zabawki nasze dziecko lubi, co go interesuje. Może woli zabawki grające? A może dźwięki emitowane przez te przedmioty je przerażają? Na pewno trzeba najpierw poznać upodobania naszego malucha.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *