Uprawa chryzantem na działce albo na tarasie staje się coraz bardziej popularna

Kategorie Poznaj
Chryzantemy, zwane też złocieniami, to wyjątkowo powszechne rośliny ozdobne, które prawie wszystkim kojarzą się ze Świętem Zmarłych. Niektórzy jednak uprawiają je na balkonach, warto zatem przyjrzeć się trochę bliżej tym przepięknym roślinom i dowiedzieć się, o czym warto pamiętać, gdy sami chcemy zająć się ich hodowlą.

ogród - fotogram

Autor: Medialab Katowice
Źródło: http://www.flickr.com
ogród - malowidło

Autor: Medialab Katowice
Źródło: http://www.flickr.com

Przede wszystkim warto wiedzieć, iż chryzantemy ogrodowe kwitną od końca lata aż do późnej jesieni. Prawdopodobnie dlatego są tak popularne podczas listopadowego święta. Okazuje się jednak, że w innych krajach ludzie ozdabiają nimi patia właśnie z tego powodu, że są to jedne z niewielu kwiatów, które można uprawiać na jesieni. Jeżeli chcemy, aby chryzantemy ogrodowe dekorowały nasz ogród albo taras, to dobrze będzie posadzić je pod koniec wiosny, kiedy zagrożenie ujemnymi temperaturami istotnie się zmniejszy (czytaj więcej o chryzantemach). Warto jednak pamiętać, iż uprawa chryzantem wymaga od nas trochę wysiłku – obowiązkowo ich stanowisko musi być przyszykowane jeszcze w zimie. Wtedy to trzeba użyźnić ziemię kompostem, torfem lub obornikiem. Musi być ona ciągle wilgotna, ale nie może być podmokła, gdyż zrujnuje to naszą hodowlę.

Jeśli idzie o zimowanie, to dobrze jest wiedzieć, iż chryzantemy ogrodowe są mrozoodporne. Jednak może być tak, że w okresie wiosny nie uodpornią się dostatecznie i nie będą przygotowane na zimę. Warto je wtedy, przed nadejściem pierwszych mrozów, przykryć torfem albo agrowłókniną, co ma szansę odpowiednio je ochronić. Pamiętajmy, by nie przykrywać ich liśćmi ze względu na nadmierną wilgoć. Warto także wiedzieć, iż uprawa chryzantem nie wymusza na nas przycinania pędów na zimę, bowiem, kiedy nastanie wiosna same poodpadają – tutaj znajdziesz ciekawe informacje:http://www.chryzantemy.pl/kontakt.htmltutaj znajdziesz ciekawe informacje:. Jeżeli uprawiamy kwiaty w skrzynkach, to bezwzględnie trzeba je przenieść do cieplejszych pomieszczeń wraz z nastaniem przymrozków. Właśnie dlatego złocienie zostawiane na nagrobkach będą raczej skazane na przemarznięcie – niestety większość ludzi nie jest tego świadoma kupując te kwiaty podczas Dnia Wszystkich Świętych. Jeśli posłuchamy tych wskazówek, a przy okazji sami zajrzymy do sieci i poszukamy właściwych informacji na temat hodowania chryzantem, to możemy mieć pewność, iż nasze działki i patia będą wyglądały wyjątkowo oraz barwnie aż do początkowych miesięcy zimy.