Jak ekologiczna postawa może pomóc nie tylko w chronieniu przyrody, lecz również przy oszczędzaniu na rachunkach.

Kategorie Poznaj
Na terenie miast, w wielorodzinnych blokach różnego rodzaju media są doprowadzane do obiektu, więc właściciele mieszkań nie muszą się niczym oprócz płacenia opłat martwić. Lecz całkowicie odmiennie będzie wyglądała sytuacja w przypadku jednorodzinnych domów a także firm i zakładów przemysłowych. Tu o praktycznie wszystko zadbać trzeba samodzielnie, a sporo zależeć będzie od lokalizacji i dostępnej infrastruktury.

ekologia

Autor: Nicolas Raymond
Źródło: http://www.flickr.com

Obecnie coraz większy nacisk jest kładziony na sprawy związane z ekologią, pojawia się także sporo rozwiązań które pozwalają na to, aby takie idee wprowadzać w życie. W praktyce sprowadza się wszystko do tego, aby w jak największym stopniu wykorzystać to co daje nam wywóz (polecamy odwieź www). Przez to mniej będzie potrzebnej energii czy innych mediów, a będzie na tym korzystać nie tylko portfel właściciela, lecz również wywozem (polecamy pod tym linkiem). Na przykład coraz większą popularnością zaczęły się cieszyć słoneczne panele, wytwarzające energię elektryczną w słoneczne dni. Dzięki temu zaoszczędzić można nawet połowę tego, co się w czasie normalnego funkcjonowania wykorzystuje. Sporo zaoszczędzić także można na gromadzeniu padającej deszczówki. Posiadając ogród na jego podlewanie można wydawać naprawdę pokaźne kwoty, lecz aktualnie będzie na to odpowiednie rozwiązanie. Montując obok domu zbiornik 1000l na to, żeby gromadzić padający deszcz będzie go można później używać właśnie do ogrodu, ale także mycia samochodów czy nawet spłukiwania ubikacji -zobacz szczegóły.

Jeśli chodzi o takie zbiorniki jedyny wydatek wiąże się z ich zakupem i co najwyżej kontrolą układu zasilania, natomiast sama woda jest zupełnie darmowa. W przypadku wielu domów problemem jest także pozbywanie się ścieków, jeśli nie ma dostępu do instalacji kanalizacyjnej. Wtedy można pomyśleć albo o szambie, jakie niestety trzeba systematycznie wywozić, lub o jakieś niewielkiej oczyszczalni ścieków. Obecnie oczyszczalnie takie oferowane są w kilku odmianach, różniących się sposobem funkcjonowania. Jednym z najpopularniejszych rodzajów jest typowy osadnik gnilny, bardzo dobrze sprawdzający się w przypadku domów jednorodzinnych i niewielkich zakładów – .