O pompach ciepła – jak je pozyskać

Kategorie Poznaj
Artykuł ten ma za zadanie wyjaśnić, czym istotnie jest pompa ciepła, których miejscach dobrze jest ją zastosować, oraz czy opłaci się jej montaż oraz używanie. Owe aparaty grzewcze zyskują ostatnimi czasy na popularności głównie dzięki obniżce ich cen, ale również przez podniesienie cen paliw do ogrzewania.

pompa ciepła

Autor: Isle of Man Government
Źródło: http://www.flickr.com
Co to takiego jest „pompa ciepła”? Jest to narzędzie, jakie przepompowuje ciepło z obszaru o niskich temperaturach ( dolne źródło pompy) do domowej armatury grzewczej, w jakiej temperatura czynnika jest większa. Określenie jest analogiczne do zwykłej pompy wodnej, jaka bierze wodę z punktu na małej wysokości po czym przetłacza ją wyżej, czy podnosi jej ciśnienie. Pompa ciepła (więcej w temacie) niejako podnosi temperaturę ciepła, ułatwiając jego wykorzystanie do grzania. Dzięki temu można czerpać ciepło z gruntu, atmosfery bądź wody, a potem używać je do nagrzewania naszego mieszkania.

Jest to rzecz jasna duży skrót myślowy, albowiem przecież nie ma czegoś takiego, jak temperatura ciepła. Ciepło, to zwyczajnie forma cedowania energii. Jednak z punktu widzenia naszych potrzeb (grzania, chłodzenia, przygotowywania gorącej wody użytkowej), pragniemy dostarczać gorąco w taki sposób, aby móc nagrzać wodę do temperatury przynajmniej 30°C (grzanie) lub 45-55°C (gorąca woda użytkowa). Remko pompy ciepła to aparaty działające na tej samej zasadzie, jak lodówka bądź klimatyzator.odsyłam do www – wypatrz promocje -Ich celem nie jest jednakże odjęcie ciepła od jogurtów skrytych w lodówce lecz dostarczanie ciepła, a więc to, co schładzarka robi na wymienniku umieszczonym z tyłu obudowy.

Pompa ciepła zużywa mniej energii , niż dostarcza ciepła do budynku. W wielkim skrócie, pompa ciepła pobierając 1 kWh energii bierze z otoczenia 1-4 kWh ciepła po czym następnie w całkowitej ilości 2-5 kWh przekazuje to gorąco do instalacji grzewczej. Pompa ciepła zapewnia więcej ciepła, niż eksploatuje prądu i w związku z tym jest niedroga w eksploatacji (mówimy, że ma współczynnik wydajności plus minus 2-5). Dlatego uważa się, iż taka pompa jest odnawialnym źródłem energii – dużą część ciepła zapewnianego do budynku czerpie z otoczenia.

licznik ciepła
Z tej samej przyczyny, pompa ciepła jest najtańszą elektryczną metodą na grzanie mieszkania. Jest możliwą do użycia wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości wykorzystania innych źródeł ciepła.