Jak zaplanować urządzanie pokoju dla dziecka? Jak wyglądają najważniejsze wytyczne? O czym pamiętać?

Kategorie Umeblowanie, dekoracje, projektowanie i aranżacja wnętrz.
Jak najkorzystniej urządzić pokój dziecka, jaki powinien być miejscem nauki, snu oraz zabawy? W takim miejscu musimy pogodzić te funkcje na kilkunastu metrach kwadratowych, faktycznie nie jest to proste, ale na pewno jak najbardziej możliwe.

fototapeta

Autor: Pixers
Źródło: Pixers

Dla najmłodszych najlepiej zaprojektować chodząc na kolanach, dzięki czemu będziemy w stanie wczuć się w rolę naszej pociechy. Urządzając jednak tego typu pokój powinniśmy pomyśleć o swojej wygodzie. Przecież to my będziemy musieli przewijać, karmić oraz porządkować rzeczy. Starsze dziecko najlepiej zapytać o zdanie, uwzględnij przede wszystkim jego marzenia dotyczące pokoju. Jeśli marzy o tym, by posiadać ulubione naklejki do pokoju dziecięcego, to warto to rozpatrzyć, podobnie postępuj z innymi sprawami.

Urządzając pokój dziecka musimy również pamiętać o bezpieczeństwie oraz o tym, aby używane materiały były wytrzymałe, a również łatwe do zachowania w czystości. Dobrym pomysłem będą naklejki na ścianę pokoju dziecięcego. Najlepiej także zatroszczyć się o wysoki poziom estetyczny, co oznacza wystrój pokoju dziecięcego. Na pewno powinniśmy poskromić własne emocje, jakie mogą zasłonić faktyczne wymagania dziecka. Dzieci w z grup wiekowych posiadają odmienne wymagania. Całe szczęście jednakowoż, kiedy będziemy aranżować pokój dziecka z wyprzedzeniem, to będziemy w stanie je przewidzieć. Pokój dziecka małego musi być bardzo blisko sypialni rodziców. Nastolatek na pewno wybierze na młodzieżowy pokój wnętrze przy wejściu do domu. Faktycznie także z chęcią będzie mieszkał na poddaszu lub w oddzielnym skrzydle budynku.

Pomyśli także z pewnością, by zakupić jakieś tapety na zamówienie, gdyż te dostępne w sklepie nie będą mu odpowiadać – sprawdź jakie są tapety na zamówienie specjalne. Pokój dziecka w wieku przedszkolnym nie musi być duży, ponieważ maluchy w takim wieku i tak najchętniej bawią się blisko opiekunów. A więc rysują, tworzą z klocków czy grają w plnaszówki.

fototapety

Autor: www.przyklejkopety.com.pl
Źródło: www.przyklejkopety.com.pl

Jednak siedmiolatki lubią już czasami być same. Generalnie optymalny pokój dziecka powinien mieć osiemnaście metrów kwadratowych, jednakże ważniejsze od metrażu jest to, aby był słoneczny – . Bardziej jasny pokój dziecka będzie sprawiał wrażenie większego, dodatkowo światło słoneczne pomaga w przyswajalności witaminy D, przeciwdziała również zimowej depresji.