Metoda na dobrą kawę w skomplikowanych warunkach

Kategorie Zdrowa dieta
Kawusia to prawdopodobnie jeden z najbardziej popularnych napojów na świecie. Tak samo jak herbatka jej zalążki są legendarne. Każdy chyba słyszał historię o tym, jak to człek „wynalazł” kawę śledząc postępowanie zwierzaków. W następnych edycjach zmieniają się bohaterowie; raz będzie to arabski dygnitarz a raz prosty pastuch, niezmienne są jedynie kózki. Jedno jest pewne – ziaren kawowca człek przyuczył się używać bardzo wcześnie, chociaż pierwotny sposób konsumowania raczej nie przypadłby do gustu dzisiejszym bywalcom warszawskich kafejek.

Formę w której powszechnie znamy kawusię a więc palone mocniej lub słabiej ziarna wynaleźli prawdopodobnie Arabowie. Tyle o historii.

kawa w biurze

Autor: Epicantus
Źródło: http://www.flickr.com

Metod przygotowania kawy jest bardzo wiele. Wydaje się, iż najpopularniejsza mała czarna to ta z ciśnieniowego ekspresu dawniej osiągalna wyłącznie w dobrych restauracjach. Dziś to urządzenie obecne jest w wielu domach. Jest na tyle popularna, że tylko naprawdę smakosze kawy umieją dzisiaj powiedzieć co to Moka, poprzedniczka współczesnego ekspresu. Jednym z kłopotów z którymi zagorzały kawosz boryka się to wakacyjny wyjazd. Niełatwo do pojazdu wespół z familią i psem pakować jeszcze ekspres do kawy. Wiadomo, iż w uzdrowiskach nasz ulubiony napitek może kosztować bardzo dużo. Do tej pory rozwiązaniem była ohydna rozpuszczalna namiastka, co u znanych mi smakoszy kawusi wywoływało wakacyjny post kawowy. Dzisiaj jednakże mamy rozwiązanie i nawet w najogromniejszej głuszy możemy przyrządzić aromatyczną kawę. Służy do tego dripper, zatem wielorazowego użytku filtr do parzenia kawusi. Reguła działania jest analogiczna jak w ekspresie przelewowym. Dripper może być wykonany z różnorodnych materiałów jednakże najbardziej efektowne to takie sporządzone z porcelany. Porcelanowy dripper jest nie jedynie funkcjonalny ale i ładny, a co ważne łatwy w utrzymaniu czystości co jest ważne gdy planujemy pić kawę na polu namiotowym –

Rzecz jasna i pośród amatorów kawusi są tacy, którzy lubią gadżety. Tych prawdopodobnie zadowoli aeropress zatem próba stworzenia manualnego ekspresu ciśnieniowego. To typ tuby z filtrami gdzie naciskając tłok niczym w strzykawce tworzy się nacisk dzięki któremu pozyskujemy napar. Aeropress podobnie jak poprzedni prezentowany przedmiot przyda się wszędzie gdzie nie możemy skorzystać z ekspresu ciśnieniowego – .