Polecane przepisy na polskie dania na obiad

Kategorie Bez kategorii
Odżywianie to dostarczanie organizmowi odpowiednich pokarmów umożliwiających utrzymanie funkcji życiowych człowieka. Absolwenci studiów o profilach żywieniowych mają szeroką wiedzę na temat właściwego żywienia.

obiad

Autor: Jean L.
Źródło: http://www.flickr.com
Dieta człowieka winna być dobrana właściwie do wieku, płci, aktywności ruchowej, samopoczucia. Lecz nie trzeba posiadać wykształcenia w tym profilu, by wiedzieć jak istotne w naszym jadłospisie są zupy. W każdej niemalże książce kucharskiej znaleźć możemy przepisy na zupy – polecane przepisy na pyszne zupy. W tradycyjnym polskim domu, główny posiłek składa się z zupy i drugiego dania. Trafnym pomysłem na obiad jest zupa ogórkowa, dzięki konkretnemu smakowi lubiana jest też przez maluchy. Pod tą postacią można przemycić dużo cennych, pożywnych składników. Każdy z nas ma zapewne wypróbowane receptury na zupy.

Zawsze znajdą się tam jarzyny : korzeń marchewki, pietruszka, seler, cebula. Z przypraw prócz soli i pieprzu możemy dorzucić ziele angielskie, liść laurowy, lubczyk. Wywar taki, sam w sobie jest dużą dawką witaminową , tym sposobem dostarczymy organizmowi potrzebnych dla zdrowia pierwiastków takich jak potas, fosfor, wapń,

zupa

Autor: Debbie Tingzon
Źródło: http://www.flickr.com

witaminy B, C, E. W wypadku dzieci dobrze jest warzywa zetrzeć na tarce. Zupa ogórkowa ugotowana na żeberkach bądź kurzych skrzydełkach będzie bardziej syta. Szczególnie sprawdzi się to w czasie zimy, gdy mamy zwiększone zapotrzebowanie na kalorie. Dla osób dbających linię do zaprawienia zupki zamiast śmietany można użyć jogurt naturalny. Do zagęszczenia zupy można przygotować zasmażkę z mąki i smalcu, ale to już zdecydowanie tylko dla tych, którzy nie muszą liczyć kalorii. Tymczasem jeszcze lepszym pomysłem jest przepis na zupę-krem. Po zblendowaniu całych jarzyn ma stosowną gęstość i nie musimy jej już zagęszczać mąką i śmietaną. Przykładowy przepis na tę pyszną zupę można odszukać w tym miejscu: polecana zupa ogórkowa.

Stosując przepisy na zupy z internetu można je doprawiać wedle własnego smaku. Chcąc, żeby zupa była rozgrzewająca możemy dorzucić kawałeczek imbiru. Jeśli pragniemy osiągnąć smak bardziej egzotyczny można ugotować zupę z dodatkiem mleczka kokosowego. Po dorzuceniu serka topionego uzyskamy aksamitnie gładką zupę o ciekawym smaku. Pomimo, że zupy coraz rzadziej goszczą na naszych stołach to powinno się je gotować ponieważ są syte, a zarazem dobrze przyrządzone nie tuczą. Mogą być doskonałą opcją, do nie zawsze zdrowych diet odchudzających. Pamiętajmy też, by nie wylewać wody od gotowania jarzyn na sałatkę do zlewozmywaka, ale przeznaczyć ją do ugotowania zupy. W wodzie tej zawarte jest wszystko co najzdrowsze w jarzynach.