Czym jest zdrowa żywność a czym jest żywność ekologiczna?

Kategorie Zdrowa dieta
Żywność ekologiczna jest wytwarzana bez dodawania nawozów sztucznych i bez pestycydów, przy równoczesnym zachowaniu żyzności gleby i różnorodności biologicznej. Normy produkowania żywności ekologicznej opisane zostały w rozporządzeniu Rady (EWG) 2092/91 dotyczącym produkcji ekologicznej oraz znakowania produktów rolnych. Produkty ekologiczne muszą zyskać potrzebne certyfikaty unijne. Nie należy mylić pojęcia „żywność ekologiczna” z terminem „zdrowa żywność”. Warto pamiętać, że „zdrowa żywność” to oznaczenie utworzone do celów komercyjnych.

zdrowe jedzenie

Autor: Trevor Ellestad
Źródło: http://www.flickr.com

Żywność ekologiczna jest bardziej wartościowa niż konwencjonalna – potwierdza to dużo badań naukowych. Owoce i warzywa ekologiczne zawierają mniej pestycydów i rakotwórczych metali ciężkich, a więcej witamin niż te tradycyjne. Ale ekologiczne mięso zawiera mniej tłuszczu oraz więcej białka niż to wywodzące się od zwierząt z ferm przemysłowych. Dowiedz się, jaka jest jeszcze różnica między żywnością ekologiczną i konwencjonalną. Trzeba być ostrożnym na różnego rodzaju symbole zdrowa żywność – ŻywnośćŻywność – qafp ekologiczna bowiem odnosi się do żywności mającej certyfikaty, a zdrowa żywność jest terminem stworzonym do celów czysto marketingowych. Żywność ekologiczna oferowana jest przede wszystkim w sklepach z ekologiczną czy też zdrową żywnością. Produkty eko można nabywać też w różnych sklepach online. Profesjonaliści są zgodni, że należy po nie sięgać. Lekarze wspominają, iż żywność produkowana bez zawartości pestycydów, bez dodatku konserwantów lub innych środków chemicznych jest zdrowsza od żywności sporo przetworzonej. Towary eko proponowane jest dla wszystkich ludzi, bez względu na wiek czy stosowaną dietę

.

ekologiczna żywność

Źródło: pixabay.com

Polecana jest zwłaszcza dzieciom, kobietom w ciąży i osobom cierpiącym na różne schorzenia. Wraz z coraz większym zainteresowaniem zdrowym stylem życia a także odżywiania się wśród polskich konsumentów, obserwujemy coraz większe zainteresowanie wyrobami.

Jeśli po zapoznaniu się z tym tekstem sądzisz, że warto byłoby głębiej poznać ten temat, to dodatkowo zerknij tutaj (http://apteczka-madrali.pl/92-anemia-dieta).

Potwierdzają to wielkości na sprzedaży i ich zwiększająca się dynamika. Przede wszystkim przyczynia się do tego dbałość o jakość produktów, które są monitorowane w całym procesie produkcyjnym, a także fakt, że są to przede wszystkim wyroby polskie. Zdrową żywność przedstawiło mi stare miasto Kraków i od tej chwili nie zostawia mnie na chwilę – .