Kilka słów o mało popularnym sporcie wodnym

Kategorie Ciekawostki
Kitesurfing to sport wodny, bardzo podobny do sportu jakim jest windsurfing. Zasadnicza różnica to sposób prowadzenia deski . Jest ona używana na krawędzi, podobnie do snowboardu. Odmiennie w windsurfingu deskę prowadzi się płasko. Sporty te uprawiane są zarówno na słodkowodnych akwenach, gdy tylko występują wiatry, jak i na morskich falach. Osoba biorąca udział w akcji typu kiteboard obóz wie jak ważny jest aspekt odpowiedniego sprzętu. Są tutaj trzy podstawowe przedmioty: bar, deska oraz latawiec.

Bar składa się przeważnie z czterech, rzadziej dwóch linek, drążka sterowniczego oraz haka mocującego. Linki oraz hak zamocowane są na trapezie, który może stanowić siedzisko dla kitesurfura. Jednak niektórzy kitesurfurzy nie używają go w tym celu, na rzecz efektownych trików. Znane są na przykład: kiteloopy czy downloopy.

kitesurfing

Autor: troy_williams
Źródło: http://www.flickr.com

Równie istotny element sprzętu profesjonalnego kitesurfura to oczywiście deska. Najczęściej deska taka ma długość od 1 do 2,5 metrów. Deski dzielą się na specjalizowane oraz niespecjalizowane. Niespecjalizowane to po prostu zwykłe deski surfingowe. Natomiast deski specjalizowane potrafią utrzymać się samodzielnie na wodzie, oczywiście bez obciążenia na nich. Żeglując utrzymują się one po powierzchni wody dzięki latawcowi. Podstawowe właściwości na jakie się patrzy przy zakupie deski to długość, kształt oraz wyporność – jednak tu wszystko zależy od upodobań. Wszystkiego dowiesz się tutaj: energii w kiteboardingu jest latawiec. mamy jego różne typy, w zależności od powierzchni czy sztywności. Dzielą się one na trzy rodzaje: LEI, bow oraz komorowe. Latawce typu bow charakteryzują się bardziej zakrzywionymi liniami natarcia i są bardziej płaskie. Z kolei latawce komorowe są bardzo podobne swoją budowa do paralotni. Latawce LEI mają sztywną krawędź natarcia i specjalne listwy usztywniające.

Podsumowując kitesurfing stanowi w miarę bezpieczny sport, pod warunkiem, że posiadamy odpowiednią wiedzę, sprzęt oraz umiejętności. Wszystkie te trzy elementy można uzyskać u profesjonalnych instruktorów prowadzących kursy kite lub uprawiających już ten sport ludzi: