Co oznaczają niektóre zwyczaje świąt Bożego Narodzenia? Czy faktycznie wiemy skąd się one wzięły?

Kategorie Umeblowanie, dekoracje, projektowanie i aranżacja wnętrz.
Świąteczne tradycje są czymś tak zakorzenionym w naszej kulturze, iż nad niektórymi z nich wcale się nie zastanawiamy, więc jakby podtrzymujemy je jakby bezwiednie. Tak jest jeśli chodzi o święta Bożego Narodzenia, podczas których ilość wszelkich ozdób jak i zwyczajów świątecznych jest faktycznie spora.

Warto jest wiedzieć, jakie jest znaczenie choć niektórych z nich,

ozdoba choinkowa

Autor: makelessnoise
Źródło: http://www.flickr.com

aby nie zostać zaskoczony chociażby przez nasze dzieci będące ciekawe, jakie historie wiążą się z choinką czy z układaniem siana pod obrusem. Ubieranie choinki to chyba jedna z bardziej rozpoznawalnych tradycji świątecznych. Taki symbol świąt. Gdy następnym razem będziemy ubierać takie drzewko oraz rozwieszać www.strojemikolaja.pl/bombki/cat_32.phpdawać sobie sprawę skąd wzięła się choinka. Tradycja ta jest przedchrześcijańska i wiąże się z ludowym kultem drzewka stale zielonego, jakie ma symbolizować życie jak i odradzanie się. Interesujące jest to, iż choinki najpierw były powszechne w religii protestanckiej w Niemczech. Dopiero potem tradycja ta została przeniesiona do Polski w czasie zaborów właśnie za sprawą protestantów. Dawniej ozdabiano drzewko piernikami, owocami, orzechami jak również ozdobami z papieru.Jak chodzi o siano pod obrusem tutaj historia jest także interesująca, bo na początku siano słano na cały stół, na który kładło się czysty obrus. W niektórych częściach Polski siano rozkładano nawet na całej podłodze. Symbolizuje ono ubóstwo, w którym narodził się Jezus Chrystus. Strój aniołka, w który czasami ubiera się dzieci do jasełek również warty jest omówienia, zobacz przykład: strojemikolaja.pl/stroj-aniolka/prod_51.phpAnielskie skrzydła nie służą do latania, to swego rodzaju symbol wznoszenia się do Boga. Same anioły symbolizują czystość, nieskalanie jak i nieśmiertelność.

Popularna tradycja zostawiania jednego nakrycia przy stole wolnego

dekoracje w domu

Autor: Jarosław Pocztarski
Źródło: http://www.flickr.com

dawniej symbolizowało miejsce dla zmarłego członka rodziny, jakiego przy stole zabrakło. Dziś jest to miejsce dla nieprzewidzianego gościa, który może przyjść do nas bez zapowiedzi, a którego powinniśmy przyjąć. Pasterka natomiast odbywająca się o północy symbolizuje przybycie do Betlejem pasterzy oraz złożenia przez nich hołdu nowo narodzonemu Jezusowi.
Pierwsza gwiazda, na którą oczekujemy aby zasiąść do kolacji symbolizuje gwiazdę Betlejemską, która pojawiła się na niebie podczas przyjścia na świat Jezusa. Według przekazu Biblii właśnie tą gwiazdę ujrzeli Trzej Królowie, jacy śpieszyli do miejsca narodzin małego Mesjasza.