Ocena okresowa – rodzaje i sposoby przeprowadzania

Kategorie Ciekawostki
Oceny okresowe pracowników to teraz popularny sposób pomiaru ich wiedzy, jak również weryfikacji tego jakie przymioty pracowników są pożądane na danym stanowisku. Jak wynika z badań tylko nieco ponad 10% makro przedsiębiorstw i korporacji nie korzysta z tego rodzaju metod kontroli.

Mocne wejście Twojej firmy

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Na przestrzeni kolejnych lat stworzono kilka szczególnych nurtów, jakie pozwalają na prawidłową ocenę, a wśród nich różnorakie wskaźniki. Te są konstruowane od razu w każdym przedsiębiorstwie. Bierze się bowiem pod uwagę jej własne zapotrzebowania i wymagania. Oceny okresowe pracowników pozwalają niewątpliwie na poprawienie stanu w firmie.

Kliknij ten odsyłacz a zobaczysz wskazówki ze strony przygotowane dla osób zainteresowanych nakreślanym w tym artykule zagadnieniem.

Wyróżnia się kilka metod ocen takiego typu a wśród nich najczęściej wykorzystywaną jest ocena 360 stopni. Dzięki niej ocena pracownika robiona jest przez wywiady nie tylko z ocenianym podwładnym, lecz również jego otoczeniem w pracy. Tutaj głównie sięga się po opinię przełożonych, współpracowników lub nawet klientów, z którymi pracownik miał do czynienia.

Następnym sposobem, aby ocena pracownika przebiegła sprawnie jest ocena 180 stopni. Jest ona niezwykle podobna do tej opisanej wyżej, różni się przede wszystkim wyłączeniem w zbieraniu opinii klientów i menagera. Tutaj często wiadomości o podwładnym zbiera się przez wywiady ze współpracownikami a także głównym szefem.Ocena pracownika jest także wykonalna dzięki technice jaką jest technika wydarzeń krytycznych. Tu kompletuje się informacje odnośnie sukcesów oraz potknięć badanego w zakreślonym czasie.

Jeśli masz ochotę znaleźć artykuły na ten temat, to przejdź tutaj (https://kador.pl/praca/) i zobacz pozostałe informacje odnośnie przedstawianego zagadnienia.

Dzięki temu menager ma dobry obraz całościowych poczynań podwładnego.

To z jakiej metody korzysta określone przedsiębiorstwo zależy od profilu działalności i potrzeby w określonym momencie. Często taka ocena pracownika robiona jest raz w roku i często od jej rezultatu zależy gratyfikacja lub awans określonego pracownika. Wyniki ocen pozwalają także na ich sprawdzenie. Te informacje pomagają podjąć właściwe decyzje o daniu przykładowo kolejnych kursów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *