W jaki sposób zabrać się za pielęgnowanie ogródka na wiosnę?

Kategorie Poznaj
Na wiosnę wszyscy budzimy się do życia – mamy więcej energii i entuzjazmu do podejmowania nowych zadań, z chęcią spędzamy czas na dworze oraz czujemy się radośniejsi. Także ogrody zaczynają rozkwitać, zarazem domagając się zabiegów pielęgnacyjnych, aby pięknie wyglądać oraz cieszyć nasze oczy podczas wiosennych, a później letnich spacerów. Co wobec tego musimy zrobić, by nasz przydomowy ogródek stał się ogrodem marzeń?

zadbany ogród

Autor: Rob Bertholf
Źródło: http://www.flickr.com
Prace mogą zacząć się już w marcu. Wystarczy, aby roztopił się śnieg i zrobiło się trochę cieplej, a będziemy mogli sprzątać swój ogród. Na początek usuwamy wszystkie zabezpieczenia przed śniegiem i mrozem, na przykład okrycia ochronne z bylin. Aby róża się zregenerowała, dobrze ją podciąć, a także zasadzić nowe drzewa albo krzewy, szczególnie te owocowe. Nic nie daje takiego uśmiechu jak wiśnia albo jabłko zerwane we własnym ogrodzie. Jeżeli mamy szklarnię, możemy w niej posadzić sałatę, aby już za parę tygodni móc zasmakować wiosennej kanapki.

Może Cię zainteresować:

w przydomowym ogrodzie

Autor: Freddy Libéral
Źródło: http://www.flickr.com

Do gruntu z kolei można już posiać rzodkiewkę, koper, marchew lub kalarepę. Wraz z przyjściem kwietnia podcinamy krzewy iglaste, odnawiamy trawniki i przyszykowujemy rabaty na posadzenie następnych roślin. Do ziemi można w tym miesiącu zasadzić cebulę, groch, buraki oraz koper, zależnie od tego, co chcemy uprawiać. Jeżeli zaś lubimy świeże kwiaty w domu w ciągu całego lata, można już zasadzić kwiaty jednoroczne. Maj to miesiąc tak samo wzmożonej pracy, gdyż wszystko, co dotychczas uprawialiśmy w szklarni albo nasze roślinki, jakie zasadziliśmy na parapecie, możemy włożyć do gruntu. To przede wszystkim pomidory i papryka, najchętniej uprawiane w ogrodach i na działkach.

Nie zapominajmy, iż należy przykrywać sadzonki, w przeciwnym wypadku przymrozki mogą je zniszczyć. Co więcej można posadzić rośliny owocowe, a także – co ważne – przyszykować kompost, by właściwie zasilać nasze sadzonki, jakie będą zdrowo rosnąć oraz silnie wyglądać. Pielęgnacja ogrodów domaga się wiele pracy, jednakże gwarantuje też dużo przyjemności, gdy dostrzeżemy efekty swoich działań – tutaj.

Pięknie przycięta trawa, kwitnące kwiaty i kiełkujące roślinki na pewno będą nas cieszyć, przede wszystkim gdy położymy się na kocu bądź na hamaku i będziemy mogli spokojnie patrzeć, jak niesamowicie wszystko wygląda.