Łazienka jest miejscem, w którym nie tylko wykonujemy codzienne zabiegi pielęgnacyjne, ale także relaksujemy się po całym dniu ciężkiej pracy. Ciężko sobie wyobrazić funkcjonowanie w tym pomieszczeniu bez odpowiedniego oświetlenia. Dlatego warto zadbać o to, by oświetlić łazienkę w sposób nie tylko funkcjonalny, ale także estetyczny.

Oświetlenie łazienki powinno być podzielone na główne sufitowe oraz na oświetlenie punktowe, dekoracyjne. Oczywiście najważniejszą rolę odgrywa światło górne, które powinno być rozproszone i mieć barwę białą, która nie zniekształca kolorów. Oświetlenie górne to najczęściej jedna oprawa oświetleniowa umieszczona na suficie lub kliknij i sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy rozmieszczone oprawy halogenowe. Jednak najważniejszym zadaniem światła głównego jest równomierne doświetlanie wszystkich powierzchni.

Równie istotne jest oświetlenie boczne, które najczęściej znajduje się wokół lustra, ponieważ to właśnie przy nim wykonujemy makijaż lub pielęgnacje twarzy, a te zabiegi wymagają precyzji. Warto zadbać o to, by oświetlenie lustra nie raziło, nie oślepiało oraz było umieszczone na wysokości oczu. W ten sposób unikniemy powstawania cieni na twarzy.

Podczas wyboru takiego oświetlenia warto wziąć pod uwagę wielkość i kształt lustra. Jeżeli jest ono wąskie, to doskonale sprawdzą się dwa kinkiety umieszczone po bokach. W przypadku lustra szerokiego, idealnym rozwiązaniem będzie umieszczenie nad nim podłużnego świetlnego panelu lub listwy.

Więcej informacji:

Oświetlenie dekoracyjne tworzy w łazience nastrój. Dzięki niemu można wnętrze pomieszczenia wizualnie uatrakcyjnić i stworzyć w nim wyjątkową atmosferę. Dekoracyjne światło najczęściej podkreśla elementy architektoniczne – półki, wnęki czy sufity podwieszane. Ciekawym rozwiązaniem mogą być także kolorowe i elastyczne węże ledowe, którymi można podkreślić kształt np. wanny lub brodzika. Można je także wbudować w przestrzenie między płytkami i w ten sposób podkreślić linię łazienkowych półek lub (oferta) wanny.

Warto także zadbać o oświetlenie wanny lub natrysku. Jednak równocześnie należy mieć na uwadze, że są to strefy mokre, w których należy zachować szczególną ostrożność. Dlatego ze względu bezpieczeństwa w takich miejscach instaluje się oprawy zasilane bezpiecznym napięciem (12V) o podwyższonej szczelności. Stopień szczelności oprawy oświetleniowej określany jest symbolem IP (International Protection) i dwiema cyframi. Pierwsza z nich informuje o zabezpieczeniu przed wnikaniem pyłu do wnętrza a druga określa stopień wodoszczelności. Łazienkowe oprawy powinny mieć zabezpieczenie minimum IP04, natomiast te montowane w strefie mokrej nad wanną i prysznicem, nawet IP07.

łazienka

łazienka

łazienka