Podłoga zrobiona z drewna – czy warto stosować ją w domu?

Kategorie Umeblowanie, dekoracje, projektowanie i aranżacja wnętrz.
Do naszych domów znowu wracają podłogi drewniane. Nadają one pomieszczeniu dużo ciepła, a jeżeli zostaną dobrze wykonane, służyć będą długie lata. Podłogi zrobione z desek zaczynają powoli wypierać bardzo popularne przed kilku laty panele podłogowe. Bardzo dużą popularnością ponownie zaczyna się cieszyć parkiet dębowy.

drewniana podłoga

Autor: Graham Hill
Źródło: http://www.flickr.com
Dąb jest drewnem niezwykle twardym, z tego powodu parkiet dębowy jeśli tylko będziemy o niego prawidłowo dbać przetrwa w doskonałym stanie bardzo długi czas – nic nie przebije parkietu dębowego. Tego rodzaju podłogę można ułożyć w najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniu znajdującym się w domu. Oprócz tradycyjnego parkietu podłogę można wykończyć także deskami podłogowymi. Warta polecenia jest deska dębowa. Wspomniana deska dębowa powinna być umieszczona na legarach. Położony parkiet czy też deski trzeba wycyklinować, a następnie zabezpieczyć dobrze dobranym preparatem – Parkiety Pryczynicz. W zdecydowanej większości przypadków wykorzystywanym sposobem zabezpieczania drewnianych podłóg jest pokrycie ich lakierem.

Pokryta lakierem podłoga jest wyjątkowo prosta w pielęgnacji. Należy ją tylko odkurzyć , a następnie przetrzeć lekko zmoczoną ścierką lub mopem. Niestety, zrobiona z drewna nie sprawdza się przy ogrzewaniu podłogowym. Podejmując decyzję o polakierowaniu podłogi, która wykonana jest z drewna, trzeba wykorzystać do tego celu odpowiedni lakier. Aktualnie producenci proponują lakiery rozpuszczalnikowe oraz lakiery ekologiczne. Te pierwsze mają bardzo długi okres schnięcia, ekologiczne schną w mgnieniu oka. Spośród ekologicznych i rozpuszczalnikowych można wybierać między lakierami, które po wyschnięciu utworzą powierzchnię charakteryzującą się połyskiem, półmatową bądź matową. Wybór lakieru uzależniony jest również od miejsca, w którym podłoga została ułożona. W przedpokoju powinno się ją pomalować lakierem, który zapewni uzyskanie powłoki , która odporna będzie na ścieranie.

W pokoju dziennym nie jest to już konieczne. Podłogi, które wykonane zostały z drewna powinny być od czasu do czasu odnowione. Zabieg ten polega na cyklinowaniu oraz nałożeniu nowej warstwy lakieru. Zanim nową podłogę będzie trzeba ponownie cyklinować i lakierować upłynie wiele lat. Podłogi wykonane z drewna posiadają wiele zalet: są trwałe, są ciepłe, nie prowadzą do alergii. Bez wątpienia opłaca się je mieć w swoich czterech kątach. Za ich sprawą dom nabierze niepowtarzalnego charakteru. Warto o tym pamiętać.