Oczyszczalnie ścieków

Kategorie Poznaj
Mieszkanie w metropoliach jest łatwe, zapewnia wygodę, dostęp do prądu, gazu, wody, usług i towarów – generalnie wszystko znajduje się na miejscu. My, ludzkość, powinniśmy jednak strzec tej równowagi jak oka w głowie, w przeciwnym razie obecność tak dużej ilości ludzi na tak niewielkiej powierzchni sprawi, że życie i zdrowie znajdą się w niezłych tarapatach.

woda

Źródło: http://www.morguefile.com/
W miastach polskich, które nie są przeludnione, zazwyczaj nie są tak duże, jak zagraniczne metropolie czy chińskie megalopolis, w których gęstość zaludnienia przekracza nasze wyobrażenie, kłopot zaczyna być poważny. Wywożenie stałych nieczystości nie stanowi przy właściwej logistyce na tyle ogromnego kłopotu, jak radzenie sobie z oczyszczaniem ścieków, a to właśnie przejrzysta, pitna woda może począć stanowić w przyszłości towar bardzo deficytowy.

Kiedy wrócimy do końcówki dziewiętnastego stulecia, okaże się, że Londyn, teraz olbrzymia metropolia, gdy jeszcze mieszkało w niej niewięcej niż parę setek tysięcy osób, niemal utonęła we własnych brudach.

Widzisz obecnie ciekawy artykuł, jednak bez obaw kliknij także pomocny artykuł (http://www.kret-malepszy.pl/uslugi-ladowaczami-czolowymi), a odnajdziesz fascynujące informacje na ten wątek.

Pierwszy system kanalizacyjny stworzony przez raczej nieznanego geniusza dała brytyjskiej metropolii odrobinę spokoju, chociaż i tak wszystkie ścieki ulatywały w tamtych latach do Tamizy.

woda

Źródło: http://www.morguefile.com/

Obecnie nie byłoby to pomyślenia i nieodzowne są w każdej dzielnicy przepompownie ścieków, które odprowadzają brudną wodę do odpowiednich arterii kanalizacyjnych. Potrzebne są także niezwykle duże i zaawansowane technologicznie oczyszczalnie ścieków, które nie tylko poradzą sobie z mechanicznym przecedzaniem wody, lecz także oddzieleniem jej od detergentów, kosmetyków, płynów do naczyń, trujących i niebezpiecznych środków do czyszczenia sedesów. Miejmy na uwadze, że prędzej czy później ta woda wraca do wodociągów – mimo że dzieje się to na dystansie wielu lat.

Ci, co mieszkają z dala od metropolii też zdają sobie sprawę z tego, na ile wartościowa jest klarowna woda, choć korzystają pełnymi garściami z chemikaliów gospodarczych. Aby nie zanieczyszczać własnych i sąsiedzkich ujęć wody, stosują szamba, jakich funkcją jest wstępne oczyszczenie brudnej wody z chemii, nim oczyszczanie ścieków przemysłowych wsiąkną w ziemię. Coraz bardziej popularne, choć bardzo kosztowne są też domowe oczyszczalnie ścieków, jednak wymagają przestrzeni, dużej mocy elektrycznej i sporej inwestycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *