Jakie drewno jest najlepsze do budowy domu? Czy warto w ogóle budować domy drewniane?

Kategorie Poznaj
Jedną z pierwszych decyzji, którą trzeba podjąć przed rozpoczęciem budowy domu jest to, z jakiego typu materiałów będzie zrobiony. Najczęściej obecnie wybór pada na drewniane technologie, i nie ma co się dziwić, ponieważ zapewniają dużą solidność oraz ładny wygląd.

Wiata Fastlock

Autor: Icopal S.A.
Mało tego, z drewna możemy wykonać bardzo dużo interesujących rzeczy, bardziej i nie aż tak zaawansowanych technologicznie, jak choćby wiaty drewniane (zobacz ekskluzywne schody drewniane) Wrocław. Za tego rodzaju budowlami przemawia naprawdę sporo rzeczy, jednak ten najbardziej istotny odnosi się do szybkiego czasu w jakim można postawić budynek. Domy z drewna robi się dość szybko, dzięki temu na tego rodzaju projekty decydują się ludzie, jacy nie posiadają zbyt dużo czasu, nie mogą sobie pozwolić na budowę przez kilka sezonów. To w związku z tym raczej konieczność niż świadomy wybór. Mało tego, wbrew istniejącemu myśleniu właściwie postawione oraz używane domy drewniane nie są gorsze oraz mniej trwałe, aniżeli domy murowane. To samo można powiedzieć o ogniotrwałości.

Dobrze zaimpregnowane drewno czy zabezpieczenie płytami gipsowo-kartonowymi ochrania taką całą konstrukcję przed pożarem. Nie istnieje więc obawa, iż decydując się na mniej tradycyjną technologię ryzykujemy bezpieczeństwem lub trwałością tak postawionego domu. Są różne rodzaje drewna, dzięki jakim można zbudować nasz dom. Jednym z gatunków jest brzoza.

To drewno możemy łatwo modelować i obrabiać, a ze względu na to, iż nie należy do najtwardszych, jest łupliwe. Dobrze wykorzystać je do zrobienia elementów wykończeniowych, jak okleina albo sklejka . Kolejny, wart zarekomendowania gatunek, to dąb. Jego trwałość zależy od wielkości słojów, a szerokie słoje świadczą o dużej twardości drewna.

Z jednej strony takie drewno jest trudne w obróbce, z kolejnej zaś jest bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia i ścieranie. Wąskie słoje świadczą o tym, iż drewno jest zbyt miękkie oraz nieodporne na owady. Tego typu drewno natomiast pod wpływem wody robi się twardsze. Może pękać, jeśli nie będzie dobrze wysuszone. Jest bardzo pożądane w niektórych gałęziach przemysłu, tym bardziej zaś w stolarstwie.