Separatory tłuszczu i ropopochodne – co powinniśmy wiedzieć na ich temat

Kategorie Poznaj
Zarządzanie własną firmą wymaga licznych wyrzeczeń i pracy. Zdobywanie zamówień, kupowanie niezbędnych materiałów, czy pilnowanie kwestii prawnych to tylko niektóre zadania, jakie czekają właściciela każdej firmy. Nie mniej istotnym zagadnieniem jest między innymi dookreślenie, kto będzie zajmował się odbieraniem odpadów w przedsiębiorstwie .

Czym są separatory i gdzie się ich używa?

<a href="http://www.toensmeier.pl/do-jakiej-wysokosci-moge-zapelnic-kontener">utylizacja odpadów</a>‚ title=’utylizacja śmieci’ style=’margin:3px;’/></p>
<div class=
Autor: Johannes Grødem
Źródło: http://www.flickr.com

O ile utylizacja odpadów, czy też wywóz odpadów komunalnych (a właściwie znalezienie odpowiedniej firmy, która zajmuje się tego typu zadaniami) należy do władz gminy, niektóre przedsiębiorstwa muszą również poszukać profesjonalistów, którzy oferują czyszczenie separatorów. Kiedy te urządzenia mają zastosowanie? Separatory to oddzielacze, które w sposób mechaniczny oddzielają substancje ropopochodne, ale także benzynę, tłuszcz, olej, czy skrobię od reszty odpadów. Gdzie znajdują zastosowanie? Separatory ropopochodne instaluje się wszędzie tam, gdzie występuje potrzeba oddzielenia szkodliwych dla przyrody substancji od wód deszczowych, procesowych czy roztopowych, a więc na obszarach zagrożonych skażeniem benzyną czy też innym paliwem. Standardowe wykorzystanie tych urządzeń ma miejsce na parkingach, stacjach paliwowych, złomowiskach, myjniach samochodowych, portach lotniczych, hurtowniach paliw, w portach, czy miejscach, gdzie przerabia się ropę naftową. Z kolei separatory tłuszczowe używane są w gastronomii, a więc w restauracjach, jadłodajniach, barach, zakładach mięsnych czy masarniach, a także zakładach, w których przetwarza się żywność.

Jak często należy czyścić separatory?

separator

Autor: toensmeier.pl
Źródło: toensmeier.pl

Odbiorem odpadów z separatorów ropopochodnych, a więc montowanych np. na stacjach paliwowych, zajmują się profesjonalne firmy. Częstotliwość takiej usługi powinna odbywać się zgodnie z zaleceniami producentów tego rodzaju elementów – zazwyczaj dwa razy w roku. Ponieważ jednak w przypadku przepisów nie ma klarownych wytycznych na temat opróżniania odpadów zgromadzonych w separatorach ropopochodnych, z reguły oczyszcza się je 1 raz w roku. Tego typu praktyka może powodować jednak dla właściciela stacji przykre konsekwencje prawne. Z chwilą kontroli i stwierdzenia, że obowiązujące normy zostały przekroczone, należy liczyć się z możliwością otrzymania kar pieniężnych.