W jaki sposób powinno się czyścić szybę kominkową? Jakie mamy na to sposoby? Czy warto czyścić taką szybę popiołem?

Kategorie Umeblowanie, dekoracje, projektowanie i aranżacja wnętrz.
Brudna szyba kominkowa wygląda dość brzydko, przede wszystkim zasłania to, co ważne, czyli ogień. W jaki sposób więc należy dbać o szybkę kominkową, aby cały czas prezentowała się ona ładnie?

W żadnym katalogu żadnego producenta na pewno nie ujrzymy zdjęcia z brudną szybą. Niestety, nawet kominki z kurtyną powietrzną lub z pirolizą nie są w stanie chronić szyb przed zabrudzeniami, gdy zamierzamy w kominku palić po swojemu, a nie tak, jak zaleca wytwórca. W pierwszym z rodzajów kominków (czyli kurtyna (strona www) powietrza) zwiększeniu ulega ilość drewna niezbędna do nagrzania domu albo pokoju, w kolejnym natomiast trzeba utrzymać bardzo wysoką temperaturę, mniej więcej 300 stopni Celsjusza.

kominek

Autor: Optiflame
Źródło: Optiflame

W jednym, jak również drugim przypadku trzeba używać bardzo wysokiej jakości suchego drewna, co ma wpływ na koszt grzania. Szyba do kominka jest najczęściej podatna na sadzę. Jeżeli jest to niewielkie zanieczyszczenie to do jej usunięcia wystarczający będzie zwykły, ale dobrze rozpuszczający tłuste zabrudzenia płyn do mycia naczyń. Małą ilość płynu wyciskamy na zwilżoną i miękką szmatkę i następnie wycieramy szybę. Na koniec dobrze jest ją wypolerować starymi gazetami (ale nie kolorowymi magazynami). Jak zaś szyby do kominków znoszą duże zabrudzenia? Niestety nie jest to nic dobrego, w takim wypadku kiedy szyba (sprawdź asortyment) jest mocniej zabrudzona, to należy kupić specjalny płyn do mycia szyb kominkowych. Dobre będą również specyfiki do czyszczenia piekarników oraz grillów. Więcej na stronie .

Niewielką ilość preparatu nanieść należy na szybę, żeby następnie ją delikatnie zebrać. Dobra jest do tego miękka i ledwie wilgotna ściereczka albo gazeta. I tak do skutku. Może być tak, iż na powierzchni szyby są uporczywe zabrudzenia, najlepiej więc je usunąć skrobakiem. Niektórzy próbują czyścić popiołem, ale czy ma to sens? Jak się okazuje i owszem, lecz pod warunkiem, iż mamy pewność, iż w popiele nie znajduje się nawet drobinka, która może zarysować, a tym samym uszkodzić szybę. Dlatego też to faktycznie może być dobry pomysł, lecz pamiętajmy, by zawsze zachować rozsądek. W jakim miejscu kupować preparaty do czyszczenia szyb kominkowych? Dobrze jest robić to w specjalistycznych punktach, gdzie kupimy też inny asortyment do kominka, jak podstawa pod kominek, jednak można także sprawdzić w marketach budowlanych.