Urok mebli kolonialnych – poznaj nowe trendy w aranżacji wnętrz

Kategorie Umeblowanie, dekoracje, projektowanie i aranżacja wnętrz.
Kolonialne meble oraz dodatki wypełniają pokój aurą tajemniczości. Jak żadne inne przenoszą nas w najdalsze rejony świata. Być może to zasługa wachlarza kolorów, tak innych od tych do których przywykliśmy? Rejonów świata, w którym powstały? Być może zapachu drewna?

Nie ma w tym nic zaskakującego – drewno egzotyczne charakteryzuje ciekawe ubarwienie. Począwszy od radosnej żółci, pomarańczy przez różne odcienie szarości. Dodatkowo, mają przy tym wielce interesujący rysunek – od delikatnie rozmytego do zdecydowanych wzorów. To dlatego bezproblemowo znoszą rywalizację z wszystkim znaną sosną czy dębem.

meble do jadalni

Autor: Meutia Widodo
Źródło: http://www.flickr.com

Znawcy przedmiotu są pełni podziwu, obserwując funkcjonujący w tym stylu miszmasz. Takiej mieszanki technik oraz form nie ma w żadnym innym. W jakich okolicznościach narodził się ponadczasowy styl? Styl kolonialny powstawał w okresie, w którym europejscy koloniści zaczęli zamieszkiwać w różnych zakątkach świata. Przywozili ze sobą z Europy meble, zaś tamtejsi rzemieślnicy robili z nich kopie. Wyobraźmy sobie holenderskiego bogatego kupca, którego domem stają się Filipiny, wybiera się do warsztatu prowadzonego przez Chińczyka (to Chińczycy zwykle zajmowali się tam stolarstwem) i zamawia komodę. Takiej samej, jak w Europie, pięknej w stylu rokoko, która przybyła z nim zza oceanu. Rzemieślnik bez wątpienia stworzył mebel, lecz z egzotycznego gatunku drewna, dodając przy tym orientalne motywy. W naszym kraju największą popularnością cieszą się meble (www.reling.pl) proste, np. meble z Indonezji, których największą ozdobą jest sam kolor i faktura materiału, które można kupić w tym miejscu

Drewno orientalne jest też miłe w dotyku.

Gdy ciekawi Cię przedstawiany temat, to odsyłam tam (https://www.alena-firany.pl/blog/czy-firanki-panelowe-to-idealny-wybor-do-kuchni), ponieważ znajdziesz tu wiele ciekawych zagadnień w tym temacie.

Stolik kawowy wykonany z oleistego teku, delikatnego jak aksamit mango, lub chłodnego wenge spowoduje, że pomieszczenie nabierze zupełnie innego charakteru.
Meble nie tylko wyglądają nadzwyczajnie. To samo możemy stwierdzić na temat zapachu, który się nad nimi unosi. To zapach barwników, można po nim z dużą pewnością odróżnić meble oryginalne od tych stworzonych w Europie. Wystarczy jeden mebel, aby nuta Orientu unosiła się w całym mieszkaniu. Nie tylko wtedy gdy mebel dopiero przyjechał ze sklepu.