Jakiego rodzaju programy może oglądać dziecko?

Kategorie Na świecie
Wychowanie to niezwykle ciężki temat. Każdy z nas ma indywidualną wizję na jego temat. Wszyscy także obawiamy się tego momentu, kiedy nasze dziecko przyjdzie na świat i to my będziemy musieli powiedzieć mu, jak żyć. Czasami zdarza się nam popełnić błąd, ale jest to na stałe wpisane w proces wychowawczy. Nikt nie jest idealny i dlatego czasami napotkamy na swojej rodzicielskiej drodze dużo ostrych zakrętów.

Na pewno niejeden rodzic myśli, czy pozwolić naszemu dziecku oglądać telewizję? Zdajemy sobie doskonale sprawę z tego, że we współczesnym świecie nie możemy odciąć naszych pociech od wszystkich zdobyczy technicznych. To dobrze, bo najnowsze wynalazki stworzone zostały po to, aby usprawnić nasze życie. Ale z innej strony, wiemy doskonale, że mogą stać się przyczyną poważnych uzależnień oraz załamań na tle nerwowym.

dziecko przed telewizorem

Autor: Sarah Joy
Źródło: http://www.flickr.com

Ale wystarczy odpowiednio wziąć się za to i nie będziemy mieli do czynienia z takimi problemami. Przede wszystkim, nasz maluch musi wiedzieć, do czego służy telewizor. Jeśli wytłumaczymy mu, po co go oglądamy, dziecko nie powinno całymi dniami przesiadywać przed odbiornikiem. Naszym starszym latoroślom udowodnijmy, że program tv oferuje mnóstwo ciekawych propozycji, takich jak programy przyrodnicze, czy historyczne, a także dużo kultowych filmów. Więcej na

Postarajmy się oglądać telewizor z naszymi maluchami. Czasem, nawet w przyjaznych dzieciom programach mogą się zjawić sytuacje, które przestraszą nasze dziecko. Powinniśmy być wówczas tuż obok i wyjaśnić mu całe zajście. Pamiętajmy, że dzieciaki najczęściej naśladują rodziców. Jeżeli my bezmyślnie tkwimy przed telewizorem, to nasze pociechy zaczną robić tak samo.

Dlatego my również mądrze korzystajmy z tego cudownego wynalazku XX wieku. Namówmy starsze dzieci na wspólne oglądanie programów informacyjnych lub filmów dokumentalnych. Potem możemy z nimi podyskutować na poruszane tam tematy. Ale jednocześnie, pokażmy dzieciom, że istnieją inne, lepsze formy spędzania wolnego czasu, niż tylko przesiadywanie przed telewizorem.