Nordic walking dla średnio-zaawansowanych – alternatywa na zdrowie

Kategorie Ciekawostki
Jak wiele odmiennych trendów, tak również moda na nordic walking przybyła do kraju z zachodu. Jest to charakterystyczna odmiana marszu, wykorzystywana do rekreacji. Od normalnego chodu różni się wykorzystaniem profesjonalnych kijów, dzięki którym marsz wygląda odmiennie niż zwykle.

nordic walking

Autor: Nordwalk
Źródło: Nordwalk
Przez to natomiast, że styl marszu jest inny, nordic walking ma znacznie lepsze działanie na organizm człowieka. Dzięki tej metodzie chodu można wyrobić sobie dużo partii mięśni. Część mięśni, jak między innymi mięśnie brzucha, w czasie chodu pracują zupełnie inaczej niż podczas normalnego spaceru. Zwolenników takiej aktywności widuje się ostatnio nagminnie, występują w zasadzie w każdym większym mieście. Co niewątpliwie jest obserwacją pozytywną – nordic walkingiem zajmuje się o wiele więcej ludzi starszych niż młodych. Osoby starsze ogromnie cenią sobie taką metodę spędzania wolnych chwil, zwłaszcza że pomaga im utrzymać kondycję fizyczną.

SprzętJedynym ekwipunkiem nieodzownym są kije. Kije do nordic walking można spotkać w wielu rozmaitych typach i formach, w zależności od zastosowania. Przy wyborze tego sprzętu należy brać pod uwagę z pewnością swój wzrost i to do tego dobierać długość , kształt kijków i porady specjalistów. Kije (strona internetowa) występują w dwóch najważniejszych formach: składanej, która jest dużo łatwiejsza w przenoszeniu i ogólnie w transporcie, oraz wersja nieskładana, która także ma swoje zalety. Ta druga odmiana dzięki brakowi mechanizmu składania jest o wiele bardziej trwała i odporna. Z obuwia powinny być dobre na start zwykłe buty do treningu, które znajdziesz na tej stronie:

Jak kupić odpowiednie kije?
Jak już zostało wspomniane, kije (sprawdź naszą propozycję) dobiera się w pierwszej kolejności do wzrostu. Cała reszta jest w zasadzie kwestią upodobań. Oprócz tego ogromnie ważne jest, by kupować jedynie kije stworzone do nordic walking. Występują bowiem odmienne kijki jak na przykład trekkingowe lub narciarskie i można je pomylić. Tymczasem ich metoda działania jest odmienna. Kije specjalistyczne posiadają wymienne końcówki stworzone na różne rodzaje gruntu. Odpowiednie kije dobrze układają się w dłoniach, posiadają rękojeść dopasowaną do dłoni oraz wytrzymałe uchwyty. Do tej formy aktywności warto również mieć odpowiednie obuwie, które również będzie chroniło przed zmiennymi warunkami na zewnątrz.