Jest dużo urządzeń służących do transportu. W grupie owych urządzeń znajdują się maszyny do przesuwania ciężarów za pomocą haka, bądź innego elementu chwytnego, osiedlane na podwoziach pojazdów samochodowych. Są to żurawie przenośne. Żurawie jest możliwość w dość prosty i szybki sposób przemieszczać z jednego podwozia na drugie.

Żurawie na budowie

Autor: Canuckistan
Źródło: http://www.flickr.com

Ze względu na cechy konstrukcyjne, oraz prace przy których urządzenia te są stosowane, możemy je podzielić na żurawie uniwersalnego zastosowania, również żurawie leśne i przemysłowe. Różnią się nie jedynie budową, lecz także liczbą ciągów pracy. Ze względu na udźwig, żurawie jest możliwość podzielić na drobne, przeciętne i wielkie.

Każdy żuraw jest inny, więc zapoznanie się z instrukcją i przestrzeganie jej jest konieczne, aby uniknąć nieszczęśliwych kolizji i sporych uszkodzeń urządzenia – ciąg dalszy. Żurawie przenośne potrafią obsługiwać jedynie osoby posiadające stosowne upoważnienia.

Ten tekst Ci się podoba? To odwiedź serwis (http://www.sol-drogowa.pl/pl/sol-drogowa/o-soli-drogowej), a znajdziesz większą ilość zbliżonych tematycznie informacji, które także będą interesujące.

Operator ma prawo czynić wyłącznie te roboty, które są przedstawione w instrukcji. Dozwolone jest usuwanie tylko drobnych, opisanych w instrukcji usterek. Każde odrębne prace konserwacyjne muszą być czynione przez osoby profesjonalne z właściwymi upoważnieniami.

Dźwig przemysłowy też służy do przesuwania ciężarów na platformach wzdłuż sztywnych prowadnic nachylonych do poziomu pod kątem większym niż 15 stopni, między ustalonymi pułapami.

dźwig

Autor: Alexandre Prévot
Źródło: http://www.flickr.com

Żeby skorzystać z pracy tego typu machin nie trzeba mieć ich na własność. Istnieje dużo przedsiębiorstw jakie oferują wynajem dźwigów i innych maszyn specjalnych – Maeda – firma wynajmująca dźwigów. Jest możliwość wydzierżawić maszynę razem z obsługą operatorską. Operator zawsze powinien sprawdzić, czy w strefie pracy żurawia nie przebywają osoby postronne. Strefa ta stale winna być odizolowana i oznakowana. W pojeździe z pracującym żurawiem trzeba włączyć światła ostrzegawcze, zaciągnąć hamulec (profesjonalne zaciski hamulcowe) ręczny i podłożyć zabezpieczenia pod koła. Operator powinien posiadać hełm ochronny, właściwe buty i odzież niekrępującą ruchów. Przestrzegając podstawowe zasady można mieć pełne przekonanie, że wszelkie przedsięwzięcie zostanie zrealizowane w sposób skuteczny i bezpieczny.