Ulice pełne są podobnych do siebie samochodów, które nie zwracają na siebie żadnej uwagi. Nic zatem dziwnego w tym, iż nie brakuje takich zmotoryzowanych, jacy pragną wyróżnić się w szosowym potoku szarości. Jednym ze sposobów na taki efekt jest tuning, to znaczy wyposażenie samochodu w nieprzewidziane przez producenta gadżety i dodatki. Tuning może tyczyć się parametrów i cech jezdnych pojazdu lub jego designu. Ten drugi, tańszy a także w wyższym stopniu efektowny, może jednak być zakwestionowany przez pierwszy napotkany patrol policji.

tuning

Autor: Moto „Club4AG” Miwa
Źródło: http://www.flickr.com
Czego więc wielbicielom tuningu czynić nie wolno? Niektórzy zmotoryzowani tuningowanie samochodów odbierają jako oznakę swego stylu, krzyk mody, określenie swojej osobowości oraz niezależności. Dla nich takowa zabawa ma przede wszystkim wymiar estetyczny. Pragną oni w ów sposób wykreować jedyny, unikalny egzemplarz konkretnego modelu. Tuning optyczny posiada na celu zmianę wyglądu pojazdu z zewnątrz a także we wnętrzu. Wewnątrz samochodów można przekształcić praktycznie wszystko, począwszy od kierownicy, tapicerki, wymiany zegarów, montażu dodatkowego podświetlenia jak także montażu ekranów LCD, wstawiania oprzyrządowania audio, itd.

Przy zmianach zewnętrznych pojazdu często spotykamy się z zastosowaniem efektownych aluminiowych obręczy, zainstalowaniem sportowych tłumików, wykorzystywaniem rozlicznych ozdób, spojlerów, zderzaków. Opcji wprowadzenia przeróbek jest naprawdę sporo, a wszystko zależy od rezerw finansowych i wyobraźni klienta. No, prawie wszystko. http://sklep.oemtuning.pl/pl/c/LED/80

Krajowe prawo nie zabrania dokonywania tuningu aut. Tuning pojazdów http://www.sklep.oemtuning.pl/ jest dopuszczalny pod warunkiem jednak, iż tuningowane części ekwipunku nie grożą bezpieczeństwu tak osób nim jadących, jak także pozostałych uczestników ruchu. Zanim zaczniemy realizowanie modyfikacji w naszym samochodzie warto zaznajomić się z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych samochodów oraz zakresu ich koniecznego wyposażenia, a także z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w kwestii obszaru i sposobu przeprowadzania badań technologicznych aut a także wzorów dokumentów wykorzystywanych przy tych badaniach.