Łazienka w nowoczesnym wydaniu, czyli w jaki sposób wykorzystać przedwojenne trendy, żeby zażywać kąpieli w niebanalnie wyposażonym pomieszczeniu

Kategorie Umeblowanie, dekoracje, projektowanie i aranżacja wnętrz.
Kiedy zwiedzamy trzynastowieczne zamki, dwory, pałace czy pozostałe zabytkowe obiekty, to podziwiamy poczucie gustu dawnych architektów i osób zajmujących się aranżacją wnętrz. I zapewne niejednemu zwiedzającemu łza się w oku zakręci na samą myśl zamiany posiadanego domu na taki właśnie budynek. Jednakże w żadnym razie nie trzeba nabywać choćby niedużej połaci boru, aby chodzić na jagody.

Łazienka

Autor: muffinn
Źródło: http://www.flickr.com
Wystarczy, że pokój bądź kuchnię urządzimy na dawną modłę. Zobaczmy więc, jak będzie wyglądać łazienka (zobacz wyposażenie łazienki) w stylu retro. Byłby w błędzie ten, kto by uważał, że należy najpierw szukać na giełdzie podniszczonych rupieci, aby w następnej kolejności je odnowić i ustawić w wyremontowanej toalecie. Obecnie wiele sklepów wirtualnych, a także tych tradycyjnych oferuje towary stylizowane na te z dekad trzydziestych czy pięćdziesiątych zeszłego stulecia. Łazienka w stylu retro staje się dość specyficznym pomieszczeniem w domu, zwłaszcza wtedy, gdy pozostałe wnętrza są zaprojektowane już w nowoczesnym stylu – .

Tak oryginalna łazienka albo toaleta (www) będzie jednak cieszyć oko właścicieli czy gości tylko w sytuacji, kiedy w tym pomieszczeniu będzie królował stylistyczny ład. Jeśli ktoś po całodziennej pracy w sadzie lubi wziąć gorący lub chłodny prysznic, to musi bardzo dobrze się zastanowić, ponieważ do świeżo odnowionego pomieszczenia będą pasowały tylko kremowe wanny i to jeszcze zazwyczaj niezabudowane glazurą. Łazienka w stylu retro niekiedy będzie przypominać elegancko wyposażone niewielkie pokoje, które znamy z filmów historycznych.

Typowy łazienkowy zestaw, który zawiera okrągłe zwierciadło i umywalkę, w tym przypadku bardzo przypomina XIX-wieczne toaletki. Jeśli do tego dorzucimy jeszcze wygodny i reprezentacyjny fotel odziedziczony po dziadkach, to pomieszczenie nabierze gustownego charakteru.

Do tak urządzonego wnętrza bardzo dobrze pasować będzie dyskretne światło, dla przykładu można umieścić w różnych punktach nieduże lampki ledowe. Niektóre kobiety idą krok dalej, a mianowicie na półkach stawiają świece zapachowe lub lampy z abażurami, a na ścianach zawieszają miniaturowej wielkości pejzaże. W rzeczywistości nowoczesnego architekta wnętrz zdaje się ograniczać tylko jego własna wyobraźnia i oczywiście zasobność portfela.