Wyposażenia jeździeckie dla wszystkich

Kategorie Na świecie
Każdy, kto raz spróbował dosiąść rumaka wie, że jeździectwo to jeden z najwspanialszych wyjść na kontakt z przyrodą. Odpowiednia pora na początek przygody z jazdą konną to lato. Jazda konna polepsza nastrój nie tylko przez kontakt ze zwierzakiem, ale też dzięki przebywaniu na świeżym powietrzu. To drugie dodatkowo pobudza układ immunologiczny i dotlenia mózg.
Pogłębia wydzielanie endorfin, hormonów szczęścia.

Jazda konna, zawody jeździeckie

Autor: Doha Stadium Plus Qatar
Źródło: http://www.flickr.com
Te naturalne substancje pokrewne morfinie powstają w mózgu podczas długofalowego, ciągłego wysiłku fizycznego, by podwyższyć odporność i wydolność organizmu. Ażeby rozpocząć przygodę jazdy konnej należy nie jedynie zadbać o sprawność fizyczną, ale zaopatrzyć się w akcesoria jeździeckie, które dostaniesz u nich. Najistotniejszą częścią ubrania jeździeckiego jest osłona głowy, czyli toczek zbudowany ze sztywnego syntetyku i zakryty ciemnym aksamitem.

Konieczne są też stosowne, wysokie buty, natomiast przed otarciami skuteczną ochronę tworzą bryczesy, czyli spodnie pozbawione szwów w środkowej części nogawek ze specjalnymi wzmocnieniami na wysokości kolan. Znaczącym składnikiem stroju są także rękawiczki. Nie bez znaczenia jest także ekwipunek konia. Ogłowie dla konia, czyli uzda tworzy się z wędzidła i kompletnego składu skórzanych pasów zakładanych na końską głowę i zespolonych z wodzami. Dobre siodło ułatwia poprawny dosiad i sprawia, że jazda staje się zabawą. Mocuje się je na końskim wierzchołku za pomocą popręgu, a jego podstawowym składnikiem są strzemiona, w które jeźdźcy kładą stopy.

Coraz więcej osób przekonuje się, że jazda konna jest radością dostępną prawie dla każdego, niezależnie od pory roku, pogody, bądź wieku. Jeździec wyekwipowany w przydatne akcesoria jeździeckie może bez problemu wybrać się na spacer po łąkach, lub leśnych ostępach. Dla wszelkiego mieszczucha to pamiętne przeżycie.
Rozwój jeździectwa, turystyki i rekreacji, a nawet użycie tych zwierząt w lecznictwie czyni, że konie (sprawdź co proponuje stadnina koni nadwigrami) powracają do mody. Szczególne miejsce zajmują zabiegi z uczestnictwem koni dla osób, a zwłaszcza dzieci niepełnosprawnych, tak zwana hipoterapia.