Komunikacja społeczna – czyli na jakich stanowiskach humaniści mogą odnaleźć się na nowoczesnym rynku zatrudnienia

Kategorie Ciekawostki
Rynek pracy jest obecnie dość dynamiczny, w związku z tym zmienia się także oferta edukacyjna. Dzisiaj kierunki popularne jeszcze 10 lat temu nie mają większego przełożenia na zapotrzebowanie. Rynek wymaga przygotowania młodych ludzi do zupełnie innych stanowisk pracy w związku dynamicznym procesem zarządzania w firmach i nowymi strategiami, które wymagają innowacyjnego podejścia do wykonywanych zadań. Jakie kierunki studiów opłaca się więc brać aktualnie pod uwagę? Czy humanista ma szansę odnaleźć się na nowoczesnym rynku pracy?

absolwenci

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Powszechnie panuje przekonanie, że największe szanse na dostanie pracy mają fachowcy z branż inżynieryjnych i IT. Nie oznacza to jednak, że humaniści nie mają szans jeśli chodzi o rynek pracy. I w tym obszarze potrzebni są fachowcy, ale rzeczywiście wyspecjalizowani oraz tacy, których wiedza ma praktyczne przełożenie na zwiększenie efektywności i wydajności w przedsiębiorstwach, czy rozmaitego rodzaju instytucjach publicznych. Przykładem może być komunikacja społeczna. Bardzo często idzie ona w parze z dziennikarstwem czy Public Relations. Jeśli o niej mowa chodzi przede wszystkim o budowanie korzystnego wizerunku przedsiębiorstwa oraz długofalowych relacji z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Powszechnie wiadomo, że umiejętność komunikacji, perswazji czy negocjacji może wyraźnie wpłynąć na wizerunek podmiotu i wzmocnić jego pozycję na rynku. Sztuka umiejętnego komunikowania się ze społeczeństwem, przekazywania informacji oraz interpretowania danych to wręcz podstawa do tego, by móc właściwie kontrolować działania. Dlatego kierunek związany z komunikacją społeczną zyskuje uznanie i może realnie zwiększyć szanse młodego człowieka na znalezienie zadowalającej posady – więcej o komunikacji społecznej.

rozmowa kwalifikacyjna
Innym wartym uwagi kierunkiem jest grafika komputerowa. Studia w tym zakresie dają szansę na znalezienie pracy w wielu firmach, szczególnie tych nastawionych na nowoczesny marketing, również internetowy. Bez wsparcia ze strony grafika komputerowego nie powstaną żadne strony www, żadna ciekawa ulotka czy inne narzędzie do promocji. Osoby, które mają talent artystyczny i skończyły np. malarstwo czy fotografikę, powinny zainteresować się dokształceniem w kierunku grafiki komputerowej, gdyż to pomoże im na pewno znaleźć atrakcyjne miejsce pracy – .