Co powinna poruszać diagnostyka samochodu przed jego dokonaniem zakupu

Kategorie Transport i przemysłowe aktualności
Większość osób kupuje auta z drugiej ręki i często jesteśmy zdani tylko na informacje, dostarczone nam przez posiadacza samochodu. Jak upewnić się, czy dany pojazd naprawdę jest bezwypadkowy i w jaki sposób obliczyć, ile kosztować nas będą naprawy nieprawidłowości? Pomocna jest fachowa diagnostyka!

EGR

Autor: Truck Hardware
Źródło: http://www.flickr.com

Diagnostyka samochodowa to określenie, w obrębie którego znajdziemy zbiór różnych operacji, pomagających wskazać rzeczywisty stan samochodu, który planujemy nabyć. Mechanicy badają wszystko, od kondycji karoserii, poprzez ocenę pracy motoru, aż po podpięcie samochodu pod komputer, w celu przeanalizowania błędów. Takie obszerne badanie stanu pojazdu można przeprowadzić w autoryzowanych stacjach obsługi albo w dowolnym warsztacie samochodowym – to ostatnie rozwiązanie będzie z pewnością o wiele tańsze. Oprócz tradycyjnej kontroli i oceny stanu konkretnych elementów, kompetentny mechanik zabierze samochód na jazdę próbną, w czasie której wykryje wszystkie nieprawidłowości działania. Czasem zdarza się, że auto szarpie w chwili przyspieszania, czuć też, że jego moc jest czymś ograniczona – to nie w każdym przypadku musi znaczyć, że auto jest wybitnie niesprawne i że jego dni są policzone, w niektórych sytuacjach wystarczające będzie wyłączenie zaworu EGR ( dobry artykuł od http://www.s-performance.pldobry artykuł od ), ale tego nie jesteśmy w stanie ocenić samodzielnie, dlatego przyda się rada specjalisty.

Doświadczony mechanik potrafi również lepiej podpowiedzieć, czy konkretną usterkę lepiej zreperować, czy może znaleźć jakieś niekonwencjonalne rozwiązanie. Wyłączenie zaworu EGR oraz wyczyszczenie otworu to wydatek rzędu około 100 zł, gdybyśmy jednak chcieli wymienić zawór, należy liczyć się z kosztem w wysokości nawet 1000 zł! W takiej sytuacji, gdyby nie zmyślne rozwiązanie, zasugerowane przez diagnostę, mogłoby się okazać, że na reperację pojazdu wydamy w sumie drugie tyle, ile za niego byśmy zapłacili. Dlatego właśnie szczegółowa diagnostyka samochodu (poszerzone informacje pod linkiem) jest konieczna: dzięki niej uzyskamy pewność, że nie kupujemy skarbonki bez dna i że samochód jest wart swojej ceny oraz nie posiada żadnych przemilczanych usterek. Na podstawie oceny zużycia poszczególnych części, mechanik może ocenić realny przebieg, co jest tym bardziej istotne, że większość sprzedawców przekręca zegar. Dzięki temu posiądziemy również wiedzę na temat tego, jakie płyny eksploatacyjne oraz części powinniśmy wymienić – nawet, jeżeli nie posiadają usterek.