Właściwe zabezpieczenia ppoż – klapy dymowe oraz ich przeznaczenie

Kategorie Na świecie
Każdy budynek ma obowiązek posiadać wyśmienite zabezpieczenia przeciwpożarowe, bowiem liczba i jakość takich zabezpieczeń zdoła oszczędzić komuś życie. Pożar zdoła być wywołany przez niewielką drobnostkę, choćby niedopałek papierosa, wskutek tego zarówno w domach prywatnych jak także w budynkach użytku publicznego powinny znajdować się fachowe zabezpieczenia ppoż.

elektroniczny system

Autor: Mike Mozart
Źródło: http://www.flickr.com
Dziś możemy wyróżnić sporo zabezpieczeń przeciwpożarowych, jednym z nich są klapy dymowe. Ich głównym przeznaczeniem jest odprowadzanie dymu oraz gazów, które powstają w toku pożaru. Mają one istotną i niesłychanie ważną rolę, bo okazuje się, że mnogość przypadków śmiertelnych w trakcie wybuchu pożaru jest spowodowanych przez zaczadzenie. Wdrożenie klap dymowych redukuje ryzyko zaczadzenia, a więc mogą one przyczynić się do ochronienia faktycznie dużej ilości ludzi.

Podczas pożaru klapy dymowe otwierają się bezwiednie, dzięki czemu dym i każde trujące gazy zdołają ulotnić się do atmosfery. Dym, który jest powodowany przez ogień w czasie pożaru nie tylko jest ogromnie duszący, ale jednocześnie ogromnie gęsty i łzawiący, przez co masa osób może nie widzieć żadnej drogi ucieczki. Usunięcie dymu za sprawą klap dymowych przyczyni się do lepszej widoczności, dzięki której sporo ludzi zdoła odnotować punkt wyjścia. Im więcej ludzi opuści płonący budynek tym łatwiej i rychlej będzie można przeprowadzić akcję gaśniczą, wskutek tego klapy dymowe są zarazem większą pomocą dla strażaków walczących z ogniem.

centrala oddymiania

Autor: D+H
Źródło: D+H
Powinno się więc zastosować takie zabezpieczenia ppoż ( ochrona ppoż na afg.poznan.plochrona ppoż na którym są klapy. Rzecz jasna im większy obiekt tym więcej klap dymowych musi w nim znajdować, w związku z tym decydując się na zastosowanie klap dymowych zadbaj również o ich stosowną ilość. Klapy dymowe to jedne z modnych zabezpieczeń przeciwpożarowych, jednak prócz klap dymowych pożądane byłoby zastosować jeszcze inne zabezpieczenia. Im lepsze zabezpieczenie ppoż, tym większa szansa na to, że w trakcie wybuchu pożaru uda się ocalić jak najwięcej osób.