Odprężający wypoczynek z rodziną w Gąskach

Kategorie Materiały dodatkowe
Gąski to wieś wypoczynkowa położona na wybrzeżu zachodnim, w okolicach Mielna. Jest zaliczana do najbardziej zacisznych polskich kurortów nadmorskich, w związku z tym wybierając to miejsce na wakacje nad morzem można liczyć na wypoczynek w zacisznej i spokojnej atmosferze.
Niedaleka odległość Mielna i Sarbinowa, to dodatkowy atut dla turystów, którzy od czasu do czasu chcieliby zaznać rozrywki w miejscach z większą ilością lokali i dyskotek.

Morze, Bałtyk - zachód słońca

Autor: włodi
Źródło: http://www.flickr.com
W Gąskach jest druga co do wysokości w Polsce latarnia morska (51 m). Obiekt zbudowany w 1878 r. został udostępniony do zwiedzania. Ze szczytu latarni, na który można dotrzeć po dwustu wąskich, granitowych schodach, rozciąga się cudowna panorama wybrzeża – zobaczyć stąd można Sarbinowo, Chłopy, Mielno i Unieście. W jej dolnej części są sklepy z pamiątkami i punkty małej gastronomii.

Oprócz samej latarni znajdują się tu także zabytkowe budynki gospodarcze: dom latarników, stodoła, budynek inwentarski, ogrodzenie oraz mur zespołu latarni. Ciekawostką jest fakt, że w pobliżu latarni występuje zielona, lecznicza glinka, którą stosuje się do kąpieli, okładów, a a także do picia. Następnym najbardziej ciekawym obiektem w Gąskach jest neoklasycystyczny „Pałac Morski” położony w parku, dziewięćset metrów od linii morza. Pałac wzniesiony w drugiej połowie XIX w. pełni aktualnie funkcję ośrodka rehabilitacyjno – wczasowego. Budynek otoczony jest przez zabytkowy park o powierzchni około 6,7 ha. Rosną tu m.in. buki, cyprysiki groszkowe oraz klony srebrzyste.

Do Gąsek wczasowiczów przyciąga przede wszystkim szeroka, piaszczysta plaża. Można tutaj tradycyjnie spędzać czas na kąpielach słonecznych i morskich lub też skorzystać z rozmaitej propozycji sportów wodnych.

Najbardziej znanym szlakiem turystycznym przebiegającym przez Gąski jest szlak nadmorski zaznaczony kolorem czerwonym, o długości około trzydziestu dziewięciu kilometrów. Trasa wiedzie turystów przez kolejne etapy: Pleśno – Gąski – Sarbinowo – Chłopy – Mielno – Unieście – Łazy – Dąbki. Interesujący jest fakt, że wspomniany szlak stanowi odcinek międzynarodowego szlaku przebiegającego przez nadmorskie miejscowości i plaże. Trasa ta ma swój początek we Francji. Rowerowy szlak nadmorski jest nieco dłuższy – pięćdziesiąt cztery kilometry i biegnie trasą: Pleśno – Gąski – Sarbinowo – Mielno – Strzeżenica, Dobiesławiec – Mścice – Jamno – Łabusz – Osieki – Iwęcino – Bielkowa. Szlak wiedzie wzdłuż bałtyckiego wybrzeża, a podczas jego przemierzania zobaczyć można liczne zabytki historyczne a także przyrodnicze.

***
Całkowitą propozycję na odpoczynek dwa tysiące piętnaście w Gąskach można odszukać w serwisie albo klikając na niżej znajdujące się linki:

– Gąski noclegi
– Gąski pensjonaty
– wypoczynek 2015 (polecany serwis).